Nowe dane o leku Pfizer na Covid-19. Skuteczny również przeciw wariantowi Omikron

2021-12-15 7:46

Koncern Pfizer przedstawił wyniki badań leku Paxlovid na Covid-19 - badania kliniczne wykazały 89 proc. skuteczności leku w zapobieganiu hospitalizacji. Sugerują również, że jest on skuteczny także przeciw wariantowi Omikron.

Nowe dane o leku Pfizer na Covid-19
Autor: Getty Images

Pfizer poinformował, że nowe dane z badań klinicznych Paxlovidu potwierdziły 89-procentową ogólną skuteczność leku w zapobieganiu hospitalizacji i zgonom związanym z Covid-19 u pacjentów wysokiego ryzyka w przypadku podania leku w ciągu trzech dni od wystąpienia objawów.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

W badaniu uczestniczyło 2246 ochotników. W grupie, która otrzymała placebo zanotowano w sumie 66 hospitalizacji z powodu COVID-19 na 1 046 osób (6,3 proc.). W grupie, która przyjmowała Paxlovid, odnotowano 8 hospitalizacji z powodu COVID-19 na 1 039 osób (0,8 proc.)

W przypadku podania leku w ciągu pięciu dni, skuteczność wyniosła 88 proc. Żaden z ponad 1000 pacjentów, który otrzymał lek, nie zmarł, podczas gdy w grupie, która otrzymała placebo zanotowano 12 zgonów.

Jak podano, główny składnik leku - nirmatrelwir- w badaniach laboratoryjnych wykazał również silne działanie hamujące aktywność części wariantu Omikron odpowiedzialnej za reprodukcję wirusa.

"To wskazuje na potencjał nirmatrelwiru, by zachować silne antywirusowe działanie przeciwko Omikronowi" - oznajmili przedstawiciele koncernu podkreślając, że podobne wyniki uzyskano badając skuteczność leku przeciwko wszystkim innym dotychczasowym wariantom koronawirusa.

Koncern poinformował także o wstępnych wynikach z innego badania klinicznego Paxlovidu, przeprowadzonego wśród osób, które nie są narażone na wyższe ryzyko komplikacji związanych z przebiegiem Covid-19. W tym badaniu szacowana skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji wyniosła 70 proc. Badanie nie osiągnęło założonego przez firmę celu wykazania konsekwentnego polepszenia symptomów przez cztery kolejne dni. Mimo to oba badania wykazały 10-krotne zmniejszenie ładunku wirusa w organizmie pacjentów w ciągu pięciu dni w porównaniu do grupy placebo.

Jeszcze w listopadzie Pfizer wystąpił do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o zgodę na wprowadzenie Paxlovidu na rynek. Decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie do końca grudnia. Prezydent USA Joe Biden zdecydował już o kupnie 10 milionów zestawów pigułek Paxlovidu, które mają być udostępniane pacjentom za darmo.