Lek na COVID-19 dostępny w Polsce, ale nie dla każdego

2022-01-05 15:08

lek na COVID-19 dostępny w Polsce
Autor: Getty Images

Konsultant krajowa prof. Agnieszka Mastalerz-Migas podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim poinformowała, że lek o nazwie Molnupiravir jest już dostępny w Polsce.

Preparat jest dostępny dla konkretnej grupy pacjentów. - Na razie w niewielkiej liczbie dawek i te dawki zostały skierowane do pacjentów onkologicznych jako pacjentów najwyższego ryzyka – poinformowała prof. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Mastalerz-Migas uspokaja jednak, że „wkrótce będzie więcej leków doustnych, które wesprą leczenie chorych we wczesnej fazie COVID-19”. Co więcej, według ekspertów leki na COVID-19 "będą mogły być zastosowane na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, przede wszystkim w grupach ryzyka ciężkiego przebiegu (...) u pacjentów we wczesnej fazie choroby".

Prof. Mastalerz-Migas podkreśliła także, że w przypadku stosowania leków bardzo istotne jest ich wczesne włączenie do leczenia, gdyż tzw. okienko terapeutyczne wynosi zaledwie 5 dni od początku pojawienia się objawów zakażenia.