Jak infekcja COVID-19 wpływa na jakość nasienia?

2021-12-28 9:31

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie "Fertility and Sterility" wykazało, że u mężczyzn, którzy przebyli infekcję COVID-19 zaobserwowano zmniejszoną liczbę plemników oraz ich spowolnioną ruchliwość nawet w ciągu dwóch miesięcy po zakażeniu. Prace badawcze nie zostały jeszcze zrecenzowane.

Wpływ COVID-19 na jakość nasienia
Autor: Getty Images

Badania przeprowadzone przez lokalnych naukowców na 120 mężczyznach w Belgii wykazały, że infekcja COVID-19 nie może być przenoszona przez kontakt seksualny. Okazuje się jednak, że mężczyźni po przebytej infekcji wykazują obniżenie jakości spermy.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

W związku z tym, co sugerują badania, eksperci alarmują, że pary planujące powiększenie rodziny powinny zostać ostrzeżone, że jakość nasienia po infekcji COVID może być nieoptymalna. Naukowcy szacują jednak, że poziom plemników powinien wrócić do normy po około trzech miesiącach od zainfekowania.

„Parametry jakości nasienia zostały najpoważniej uszkodzone w pierwszym miesiącu” - mówią badacze. Potrzebne są dalsze badania, które pozwolą sprawdzić, czy uszkodzenie liczby plemników może być trwałe u niewielkiej mniejszości mężczyzn.