Immunolog o szczepionkach na COVID-19: Wielowariantowa sprawdziłaby się lepiej

2022-02-18 8:56

Multiszczepionka mogłaby zapewnić szeroki wachlarz przeciwciał przeciwko różnym wariantom koronawirusa. Obecnie takich badań nie ma, ale uważam, że sprawdziłaby się lepiej – ocenia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Immunolog o szczepionkach na COVID-19: Wielowariantowa sprawdziłaby się lepiej
Autor: Getty Images

Prof. Agnieszka Szulc-Ciesielska wyjaśnia, że obecnie stosowana szczepionka przeciwko SARS-COV-2 przygotowana została "na bazie oryginalnego wariantu wirusa z Wuhan i skierowana jest tylko przeciwko jednemu konkretnemu wirusowi". "Moim zdaniem, w przyszłości, należałoby raczej opracować szczepionkę wielowariantową, niż przygotowywać szczepionkę pod dany wariant wirusa" – podkreśliła ekspertka w rozmowie z PAP.

Przypomniała, że w styczniu 2022r. Pfizer/BioNTech przeprowadził badania kliniczne szczepionki przeciwko wariantowi Omikron.

"Badania przeprowadzono z udziałem małp, którym podano szczepionkę dostosowaną do wariantu omikron. Potem porównano jej skuteczność w stosunku do pierwszej wersji preparatu. Okazało się, że nie było widocznych różnic w odpowiedzi na tę szczepionkę" – powiedziała.

"Wyobraźmy sobie białko kolca S jako zestaw zielonych klocków – to był oryginalny wirus z Wuhan. Na jego podstawie przygotowano szczepionkę rozpoznającą te zielone klocki. Ale wirus zaczął się zmieniać i pojawiały się inne kolory, które nie były rozpoznawane przez powstałe przeciwciała" – wyjaśniła. Jak dodała, "jednak w dalszym ciągu w białku kolca były i są klocki zielone widziane przez przeciwciała powstałe po podaniu tej samej szczepionki".

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

"Taka szczepionka może być mniej skuteczna, ale dalej chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i przed śmiercią. Dlatego firmy nie spieszyły się tak z modyfikacją preparatu, który dalej zapewnia dobry poziom ochrony" – podkreśliła ekspertka.

"Na razie nie ma badań nad szczepionką wielowariantową, ale uważam, że taka multiszczepionka sprawdzi się lepiej i zapewni nam bardzo szeroki wachlarz przeciwciał przeciwko różnym liniom koronawirusa" – podsumowała prof. Szuster-Ciesielska.