Domowy test na COVID. Jak pobrać wymaz?

2020-11-07 14:15

Nowe obostrzenia oraz liczba chorych na COVID -19, która ciągle rośnie skutecznie zniechęcają do wychodzenia z domu. Co jednak jeśli chcesz sprawdzić czy nie jesteś chory na COVID-19, lub czy nie przeszedłeś tej choroby w sposób bezobjawowy, ale boisz się iść do lekarza? To już nie problem, okazuje się, że testy można wykonywać nawet we własnym domu.

Wymaz z gardła
Autor: thinkstockphotos.com Wymaz z gardła pobiera się w celu wykrycia bakterii chorobotwórczych.

Dlaczego warto wykonać badanie na COVID-19 w domu?

Badanie przeprowadzane w warunkach domowych, z pewnością będzie wygodniejsze dla każdego. Pozwala na uniknięcie kontaktu z większą liczbą ludzi, co zmniejsza szanse zakażenia oraz na oszczędzenie znacznej ilości czasu, gdyż nie trzeba stać w kolejkach. W domu też czujemy się bezpieczniej, więc badaniu w takich warunkach towarzyszy znacznie mniejszy stres. Szczególnie osoby starsze lub posiadające czynniki ryzyka powinny dowiedzieć się o tej możliwości i z niej korzystać. Oczywiście jest ona dostępna niezależnie od wieku.

Polecany: Lekarze nie wykluczają strajku i to w czasie pandemii!

Jakie są wskazania do wykonania badania?

Głównym wskazaniem do wykonania badania jest oczywiście wystąpienie objawów zakażenia. Do najczęściej występujących zaliczamy gorączkę, przemęczenie, suchy kaszel, duszności. Jednak nie są to jedyne notowane objawy. Choroba może manifestować się poprzez utratę smaku lub węchu, bóle mięśni, wysypki skórne lub przebarwienia, ból głowy, zapalenie spojówek oraz brak apetytu, czy biegunki. Zauważając u siebie takie problemy, z pewnością należy wykonać test.

Warto wiedzieć: Pulsoksymetry towarem deficytowym. Brakuje ich w aptekach i hurtowniach

Jak wygląda badanie w domu?

Zamawiając badanie i umawiając się na konkretny termin, możemy oczekiwać, że przyjedzie do nas pielęgniarka. Jednak samo badanie, jest różne w zależności od tego jaki wariant testu wybierzemy. Jeśli decydujemy się na badanie, do którego materiałem jest krew, osoba przysłana do nas pobierze nam ją tak jak zwykle ma to miejsce w przychodniach.

Nie musimy być przed badaniem na czczo, lecz pół godziny przed warto wypić szklankę wody. Badanie w formie pobierania wymazu wygląda inaczej. W tym wypadku koniecznie należy pamiętać, aby nie spożywać wcześniej posiłków. Nie należy też bezpośrednio przed pobieraniem wymazu myć zębów, korzystać z płynów do płukania jamy ustnej czy żuć gumy.

Jakie są rodzaje testów?

Wyróżniamy testy:

  • antygenowe - dają możliwość wykrycia w wymazie pobranym z nosogardzieli specyficznych białek wirusa. Zaleca się jednak, aby wyniki takiego testu, były weryfikowane za pomocą metody RT-PCR.
  • serologiczne - testy te umożliwiają wykrycie nie samego wirusa, lecz przeciwciał wytworzonych przez ludzki organizm w wyniku kontaktu z nim. Osiągają one najwyższe wartości 2/3 tygodnie po wystąpieniu objawów zakażenia. Testy te nie są podstawą do rozpoznania zakażenia i wymagają dodatkowego potwierdzenia inną metodą. Mają jednak inna ważną zaletę, mianowicie sprawdzą się do wykrycia przebytego już wcześniej zakażenia. Materiałem do badań jest krew.
  • RT-PCR - badanie można wykonać zarówno z wymazu jak i z plwociny lub krwi. Służy ono do wykrywania materiału genetycznego wirusa,
  • PCR - test wykrywa również materiał genetyczny wirusa. Materiałem do badań jest wymaz z nosogardła.

Testem rekomendowanym przez WHO do rozpoznawania zakażenia COVID-19 jest test genetyczny.

Więcej: Objawy koronawirusa. Sprawdź, czy masz objawy COVID-19

Co w przypadku, gdy wynik jest pozytywny?

Niektóre testy wymagają potwierdzenia wyniku metodą RT-PCR. Jeśli jednak on również jest pozytywny, informacja ta zostaje przekazana do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która nakłada obowiązek odbycia kwarantanny. Ważne, aby jej przestrzegać. Jeśli czujesz się źle i Twoje objawy nasilają się zawsze możesz wezwać karetkę. Pamiętaj, aby koniecznie poinformować przy tym o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.