Czy szczepionki na COVID-19 powodują niepłodność? Nowe badanie to wyjaśnia

2022-01-25 8:22

Z badania opublikowanego w piśmie „American Journal of Epidemiology” wynika, że szczepionki przeciwko COVID-19 nie mają wpływu na płodność ani u kobiet, ani u mężczyzn. Negatywny wpływ na męską płodność może mieć za to zakażenie koronawirusem.

Czy szczepionki na COVID-19 powodują niepłodność? Nowe badanie to wyjaśnia
Autor: Getty Images

Autorami badania są naukowcy z Boston University School of Public Health w Bostonie (Massachusetts, USA). Badacze przeanalizowali dane zebrane wśród 2126 kobiet z USA i Kanady oraz ich partnerów. Wszystkie pary brały udział w badaniu Pregnancy Study Online (PRESTO), do którego rekrutowane są kobiety starające się o dziecko – przez cały czas, aż do szóstego miesiąca po porodzie, monitorowany jest stan ich zdrowia. Regularnie gromadzone są między innymi informacje dotyczące stylu życia i zdrowia, a także dane socjologiczne i demograficzne.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Badacze sprawdzili, czy fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 jedną z dostępnych w Ameryce Północnej szczepionek - Pfizer, Moderna lub firmy Johnson&Johnson - może mieć wpływ na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w cyklu miesiączkowym.

Ustalili, że odsetek ciąż u kobiet, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki był niemal identyczny, jak wśród pań, które nie skorzystały z możliwości szczepienia. Dodatkowe analizy, w których naukowcy uwzględnili liczbę przyjętych dawek szczepionki, jej producenta, historię płodności, wykonywany zawód oraz miejsce zamieszkania, również nie wykazały związku między szczepieniem przeciw COVID-19 a płodnością.

Naukowcy zaobserwowali natomiast, że zakażenie SARS-CoV-2 może na pewien czas obniżać płodność mężczyzn. Panowie, którzy mieli pozytywny wynik testu na koronawirusa w okresie krótszym niż 60 dni od danego cyklu, mieli obniżoną płodność w porównaniu z mężczyznami, którzy wcześniej byli zakażeni SARS-CoV-2 lub mieli pozytywny wynik testu w okresie 60 dni lub więcej od danego cyklu miesiączkowego. Jak podkreślają autorzy pracy, wyniki te potwierdzają rezultaty wcześniejszych badań, w których powiązano COVID-19 ze spadkiem jakości spermy i innymi zaburzeniami płodności. Zdaniem badaczy można tego uniknąć dzięki szczepieniu się.

„Wiele osób w wieku reprodukcyjnym przytacza obawy o płodność, jako powód nieszczepienia się. Nasze badanie wskazuje po raz pierwszy, że szczepienie przeciw COVID-19 któregokolwiek z partnerów nie ma wpływu na płodność par próbujących zajść w ciążę poprzez stosunek płciowy” – skomentowała główna autorka pracy dr Amelia Wesselink. Jak dodała, czas do zajścia w ciążę par był bardzo podobny niezależnie od tego czy ktoś przyjął szczepionkę, czy nie.

Jak podkreśla współautorka badania dr Lauren Wise, prospektywny charakter badania, duża liczebność grupy oraz fakt, że badana populacja pochodziła z różnych geograficznie lokalizacji stanowią o zaletach badania, podobnie jak to, że w analizie uwzględniono wiele czynników, jak wiek, status społeczno-ekonomiczny, występujące schorzenia, wykonywany zawód czy poziom stresu.