COVID-19: Do wiosny 2022 roku może umrzeć kolejne 2,2 mln ludzi

2021-11-24 7:20

WHO Europe wskazuje, że do wiosny 2022 roku w 53 europejskich i środkowoazjatyckich państwach z powodu COVID-19 może umrzeć aż 700 tys. osób. W skali świata bilans może być jeszcze gorszy. Eksperci mówią o 2,2 mln zgonów.

covid-19-do-wiosny-2022-moze-umrzec-kolejne-2-2-mln-ludzi
Autor: Getty Images

Walka z pandemią nadal trwa. W wyniku zwiększonej liczby zakażeń coraz więcej państw rozważa wprowadzenie kolejnych ograniczeń. Co nas czeka?

- Obecna sytuacja związana z pandemią Covid-19 w Europie i Azji Środkowej jest bardzo poważna. Przed nami trudna zima, ale nie powinniśmy być pozbawieni nadziei, ponieważ my wszyscy — rządy, służba zdrowia, osoby indywidualne — możemy podjąć zdecydowane działania w celu ustabilizowania sytuacji kryzysowej – powiedział dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor WHO.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

We wcześniejszych oświadczeniach WHO podkreślała konieczność sprawiedliwego podziału szczepionek ze względu na trudności z dostępem do preparatów w biedniejszych państwach.

Dziś ze względu na pogorszenie sytuacji Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Kopenhadze wskazuje, że "dawka przypominająca szczepionki przeciw wirusowi SARS-Cov-2 powinna być uznana za priorytet w przypadku najbardziej wrażliwych grup - u osób z osłabionym układem odpornościowym, w populacji powyżej 60. roku życia oraz u pracowników służby zdrowia".

WHO wzywa społeczność Europy i Azji Środkowej do szczepień, a także przestrzegania zasad dystansu społecznego oraz dbania o higienę. W ubiegłym tygodniu w tym regionie z powodu SARS-CoV-2 umarło dziennie ponad 4 tys. osób.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w najbliższym czasie aż 25 krajów może spodziewać się wysokiego lub skrajnie wysokiego obłożenia szpitalnych łóżek. Od dziś do 1 marca 2022 roku w 49 z 53 państw zapotrzebowanie na miejsca dla chorych na oddziałach intensywnej terapii (OIOM) może być wysokie lub skrajnie wysokie.

W Polsce od początku pandemii z powodu zakażenia COVID-19 zmarło już ponad 80 tys. ludzi.