Czy pies lub kot może zarazić człowieka nużeńcem?

2021-05-17 13:14
PIES korzystnie wpływa na zdrowie, sylwetkę i samopoczucie
Autor: thinkstockphotos.com Pies radośnie przywita cię w progu, cierpliwie „wysłucha”, da ci szczęście i... zapewni zdrowie.

Nużeniec to pasożyt, który często atakuje psy lub koty. Żeruje m.in. na ich rzęsach oraz powiekach – dokładnie tak samo, jak u człowieka. Czy posiadacze zwierząt domowych mogą zarazić się nużycą od swoich czworonożnych podopiecznych?

Nużyca, zwana także demodekozą, to choroba, na którą może zachorować właściwie każdy pies czy kot. Mikroskopijny pajęczak z rzędu roztoczy chętnie osiedla się na skórze oraz włosach sierści zwierząt domowych, często tych dopiero co urodzonych, przechodząc na nie z matki. Czy równie łatwo potrafi przejść na ludzi?

Czy nużycą można się zarazić od zwierząt domowych?

Czy nużycą można się zarazić od zwierząt domowych?

Doktor Mariusz Rowiński – ekspert i specjalista, który na co dzień leczy z nużycy pacjentów Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie – rozwiał wątpliwości się na temat możliwości zarażenia się nużeńcem od zwierząt domowych:

Zostało wyróżnionych ponad sto gatunków nużeńca. Człowieka kolonizują tylko dwa: Demodex folliculorum i Demodex brevis. Bardzo często pacjenci pytają o to, mając świadomość tego, że nużyca jest również chorobą zwierząt domowych – psów i kotów – czy nużeniec znajdowany u nich mógł zostać przeniesiony z ich zwierząt. Nie. Nużeńca ludzkiego nie można mylić z nużeńcem psim lub nużeńcem kocim. To dwa różne stworzenia. Psy i koty mają swoje nużeńce, a ludzie mają swoje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.