Czy pies lub kot może zarazić człowieka nużeńcem?

2021-05-17 13:14

Nużeniec to pasożyt, który często atakuje psy lub koty. Żeruje m.in. na ich rzęsach oraz powiekach – dokładnie tak samo, jak u człowieka. Czy posiadacze zwierząt domowych mogą zarazić się nużycą od swoich czworonożnych podopiecznych?

PIES korzystnie wpływa na zdrowie, sylwetkę i samopoczucie
Autor: thinkstockphotos.com Pies radośnie przywita cię w progu, cierpliwie „wysłucha”, da ci szczęście i... zapewni zdrowie.

Spis treści

  1. Czy nużycą można się zarazić od zwierząt domowych?

Nużyca, zwana także demodekozą, to choroba, na którą może zachorować właściwie każdy pies czy kot. Mikroskopijny pajęczak z rzędu roztoczy chętnie osiedla się na skórze oraz włosach sierści zwierząt domowych, często tych dopiero co urodzonych, przechodząc na nie z matki. Czy równie łatwo potrafi przejść na ludzi?

Czy nużycą można się zarazić od zwierząt domowych?

Czy nużycą można się zarazić od zwierząt domowych?

Doktor Mariusz Rowiński – ekspert i specjalista, który na co dzień leczy z nużycy pacjentów Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie – rozwiał wątpliwości się na temat możliwości zarażenia się nużeńcem od zwierząt domowych:

Zostało wyróżnionych ponad sto gatunków nużeńca. Człowieka kolonizują tylko dwa: Demodex folliculorum i Demodex brevis. Bardzo często pacjenci pytają o to, mając świadomość tego, że nużyca jest również chorobą zwierząt domowych – psów i kotów – czy nużeniec znajdowany u nich mógł zostać przeniesiony z ich zwierząt. Nie. Nużeńca ludzkiego nie można mylić z nużeńcem psim lub nużeńcem kocim. To dwa różne stworzenia. Psy i koty mają swoje nużeńce, a ludzie mają swoje.