OKO i MONITOR komputera - niedobrany duet

2012-05-23 17:26

Długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera nie sprzyja oczom. Efekt - uczucie piasku pod powiekami, suche, zmęczone oczy. Jak pracować przy komputerze, aby tego uniknąć?

oczy monitor komputera
Autor: Photos.com Długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera nie sprzyja oczom. Efekt - uczucie piasku pod powiekami, suche, zmęczone oczy.

Przed monitorem zapominamy o mruganiu. Przez to gałka oczna nie jest dostatecznie nawilżona. Jeśli pracujesz w klimatyzowanym pokoju, śluzówka wyściełająca powieki staje się wysuszona.

Oczy szczypią, pieką, są zaczerwienione. Ponadto wpatrywanie się w ekran wymusza nienaturalny sposób pracy oczu. Konsekwencje - rozmyty obraz, podwójne widzenie, łzawienie albo zespół suchego oka, wady wzroku.

Tych skutków można uniknąć, dbając o higienę pracy.

  • Prawidłowo ustaw monitor - powinien się znajdować 50 cm od twarzy. Jego górna krawędź ma być nieco poniżej linii wzroku. Ekran nie może stać na wprost okna, aby nie odbijało się od niego światło słoneczne. Najlepiej ustawić go bokiem do okna.
  • Nie zapominaj o mruganiu. Od czasu do czasu rób sobie przerwy - popatrz raz bliżej, raz dalej, najlepiej na zieleń za oknem. Kręć oczami ósemki albo zakryj je dłońmi złożonymi w łódeczki i popatrz w ciemność.
  • Dbaj o dobre nawilżenie. Gdy oczy są wysuszone, ratuj się kroplami, tzw. sztucznymi łzami. Przyniosą pgę, natychmiast nawilżając gałkę oczną.
  • Rób przerwy. Gdy pracujesz przy komputerze, masz prawo do 5 minut przerwy na godzinę.
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 3 okulistyka

miesięcznik "Zdrowie"