Każdy z nas robi to codziennie. Chirurg: ten nawyk może prowadzić nawet do utraty wzroku

2024-06-05 18:07

Miliony ludzi tak robią i żyją, a jednak chirurg i okulista, dr Mark Wilkins, przekonuje, że to może być bardzo groźne i nalega, by spróbować zapanować nad naturalnym odruchem. Oczy są po prostu tego warte.

Każdy z nas robi to codziennie. Chirurg: ten nawyk może prowadzić nawet do utraty wzroku
Autor: GettyImages

W zasadzie nie ma niczego złego w nawyku pocierania oczu. Nie jest niegrzeczny, pozornie zupełnie nieszkodliwy. Tymczasem według dr Wilkinsa regularne pocieranie oczu może prowadzić do infekcji, przewlekłych stanów zapalnych, a nawet trwałego uszkodzenia wzroku.

"Oczywiście, dopóki twoje ręce są czyste i nie robisz tego zbyt często, nic złego się nie stanie" - podkreśla lekarz, ale problem zaczyna się wtedy, gdy nad pocieraniem oczu tracimy kontrolę.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 3 Okulistyka

Dlaczego ludzie pocierają oczy

- Prawdopodobieństwo, że będziesz odczuwać potrzebę pocierania oczu, jest większe, jeśli cierpisz na alergie sezonowe lub jeśli masz w nich ciało obce - stwierdza dr Wilkins. Wśród innych, częstych przyczyn wymienia też swędzenie spowodowane zespołem suchego oka i podrażnienia spowodowane stanami zapalnymi powiek.

W każdej z tych przypadłości pocieranie oczu może przynieść ulgę, zwiększając ich nawilżenie i pobudzając zakończenia nerwowe.

Niewinne pocieranie oczu, poważne konsekwencje

Częste pocieranie oczu przyczynia się do rozwoju i postępu poważnego schorzenia rogówki, zwanego stożkiem rogówki.

- U pacjentów ze stożkiem rogówki może rozwinąć się astygmatyzm, który wymaga okularów lub twardych soczewek kontaktowych w celu korekcji wzroku. Ten stan można zatrzymać, ale nie odwrócić - mówi dr Mark Wilkins.

Kiedy pocierasz oczy, bakterie i wirusy, które znajdują się na twoich dłoniach, mogą wywołać zapalenie spojówek, dość dokuczliwe, nieprzyjemne schorzenie, które trzeba prawidłowo leczyć, bo ich powikłania mogą nawet zagrozić widzeniu.

Nawykowe pocieranie oczu - co można na to poradzić

Jeśli cierpisz na zespół suchego oka, zamiast pocierać oczy, stosuj odpowiednie krople. Warto też odpowiednio przepłukiwać oczy (np. solą fizjologiczną), jeśli za swędzeniem oczu może stać ciało obce (nawet rzęsa, pyłek, coś pozornie niegroźnego).

- Jeśli masz nawyk pocierania oczu, regularnie odwiedzaj okulistę. Będą w stanie ocenić ewentualne szkody tarcia, a także ustalić pierwotną przyczynę problemu - radzi Wilkins.

Sonda
Czy pocierasz zbyt często oczy?