Joga dla oczu - ćwiczenia poprawiające wzrok

2018-08-02 10:34

Jak dbać o oczy, by służyły niezawodnie przez długie lata? Pomoże ci joga oczu. Codziennie wykonuj ćwiczenia oczu, które poprawiają wzrok. To proste i nie wymaga żadnych nakładów.

Pielęgnacja oczu i skóry wokół oczu. Jak dbać o oczy?
Autor: Thinkstockphotos.com Skóra wokół oczu jest delikatna i wrażliwa. Używaj specjalistycznych kosmetyków do oczu i dbaj o jędrność skóry, by uniknąć zmarszczek i worków pod oczami.

Spis treści

  1. Ćwiczenie 1: prosto w słońce
  2. Ćwiczenie 2: kropka na ścianie
  3. Ćwiczenie 3: nieskończoność
  4. Ćwiczenie 4: przy komputerze
  5. Ćwiczenie 5: palming (z ang. palm – dłoń)
  6. Ćwiczenie 6: ręka i ołówek
  7. Ćwiczenie 7: w prawo i w lewo
  8. Ćwiczenie 8: zaciskanie powiek
  9. Ćwiczenie 9: blisko i daleko
  10. Ćwiczenie 10: jezioro
Gadaj Zdrów: Monika zaczęła tracić wzrok jako dziecko: “Od państwa dostaję 100 zł na laskę”

Co to jest joga oczu? Kiedy warto wykonywać ćwiczenia oczu, poprawiające wzrok? Gdy jesteś zmęczona lub przeżywasz silny stres, zwykle gorzej widzisz. Przed oczyma pojawiają się plamy, zygzaki, a obraz staje się nieostry. W stresie masz też usztywnione mięśnie poruszające gałką oczną. Ich długotrwałe napięcie powoduje, że się męczą i gorzej spełniają swoje funkcje.

W latach 20. ubiegłego wieku amerykański okulista William H. Bates, twórca wizjonetyki (ćwiczeń relaksujących oczy), stwierdził, że napięcie jest głównym wrogiem oczu, dlatego jak najczęściej trzeba robić ćwiczenia rozluźniające. Niektóre wady wzroku (krótko- i dalekowzroczność, zez) można wręcz korygować za pomocą określonych ćwiczeń odprężających.

Systematycznie wykonywane ćwiczenia oczu mogą zmniejszyć niektóre wady wzroku nawet o 20%!

Gimnastykę można robić w dowolnym miejscu, np. w trakcie kilkuminutowej przerwy w pracy, a nawet podczas jazdy autobusem. Ważne jest, by ćwiczenia były systematycznie powtarzane kilkanaście razy dziennie. Byłoby idealnie, gdyby w ciągu dnia zajęły ci w sumie ponad pół godziny.

Pamiętaj, by tę gimnastykę wykonywać tylko wówczas, gdy jesteś odprężona. Dlatego wzmacnianie mięśni oka powinien poprzedzić relaks: kilka głębszych oddechów, rozluźnienie mięśni karku (nawet krótki masaż), dłuższe patrzenie na kojącą zieleń w domu lub za oknem. Zacznijmy od razu.

Ćwiczenie 1: prosto w słońce

Nikt nie powinien patrzeć prosto w słońce, ale „patrzenie” z zamkniętymi powiekami jest zalecane w ćwiczeniach opracowanych przez doktora Batesa. Blask słońca pobudza nerwy siatkówki, krążenie krwi i sprzyja produkcji witaminy D.

W każdy słoneczny ranek powinnaś z zamkniętymi oczami „patrzeć” przez kilka minut w słońce. Przy tym powoli poruszaj głową: w górę i w dół, w prawo i w lewo, zawsze tak, aby promienie słoneczne padały na twarz ze wszystkich stron. Zanim oczy przyzwyczają się do tego ćwiczenia, mogą trochę boleć i łzawić. Jeśli tak będzie, na początku przesłaniaj dłonią raz jedno, a raz drugie oko.

Ćwiczenie 2: kropka na ścianie

Najzdrowszą dla oka figurą geometryczną jest koło. Przyklej na ścianie, na wysokości oczu, dużą, czarną kropkę (o średnicy 5 cm). Stań w odległości ok. metra od niej. Patrz na nią, głęboko oddychając. Gdy zauważysz, że kropka zaczyna się w środku rozjaśniać, a wokół niej powstaje biała otoczka – przenieś wzrok na ścianę. Powinna się na niej „pojawić” biała kropka (odpowiednik tej czarnej, naklejonej).

Ćwiczenie 3: nieskończoność

Oko odpręży się również i zrelaksuje, gdy wyobrazisz sobie znak nieskończoności i będziesz wodzić wzrokiem po jego obwodzie. Ważne jest, aby ćwiczenie rozpocząć od lewej dolnej części „brzuszka” ósemki i prowadzić wzrok do skrzyżowania linii, kierując go ku górnej części prawego „brzuszka”.

Ćwiczenie 4: przy komputerze

Po godzinie pracy przed monitorem zrób kilka minut przerwy. W tym czasie rysuj palcem na blacie biurka koła różnej wielkości, wodząc wzrokiem za palcem. Co pół godziny przenieś spojrzenie na dowolny przedmiot i obrysuj go wzrokiem. Od czasu do czasu spójrz kolejno: w górę, potem w dół, w lewo i w prawo, w górny lewy róg monitora i w jego górny prawy róg, w dolny lewy róg i w dolny prawy róg. Na koniec narysuj oczami koła – raz w jedną, raz w drugą stronę.

Ćwiczenie 5: palming (z ang. palm – dłoń)

Przysuń się do stołu lub biurka i oprzyj na blacie oba łokcie. Plecy i kark utrzymuj w jednej linii, nie pochylaj głowy do przodu. Aby zachować odpowiednią pozycję, pod łokcie możesz podłożyć książki.

Rozgrzej dłonie, pocierając je energicznie o siebie. Przyłóż rozgrzane dłonie na otwarte oczy. Palce dłoni powinny zachodzić na siebie i krzyżować się na środku czoła. Zamknij oczy. Nie dotykaj zamkniętych powiek i nie uciskaj nosa. Staraj się przywołać w pamięci miłe wydarzenie – spacer po lesie lub łące, coś, co sprawiło ci przyjemność.

Po pewnym czasie zaczniesz widzieć czerń. Im głębsza, tym lepszy efekt ćwiczenia. Po kilku minutach otwórz oczy, mrugając nimi intensywnie, posiedź chwilę, patrząc przed siebie. Zanim wstaniesz, oddychaj głęboko i powoli.

Tego nie rób

Twoim oczom bardzo szkodzi: złe oświetlenie, długie wytężanie wzroku (np. kiedy są za małe litery), czytanie w pozycji leżącej, oglądanie TV w ciemności i w zbyt małej odległości od ekranu, suche powietrze oraz przebywanie na słońcu bez przyciemnianych okularów z filtrem.

Jeśli na co dzień nosisz okulary korekcyjne lub soczewki, przed ćwiczeniami powinnaś je zdjąć.

Ćwiczenie 6: ręka i ołówek

Do tego ćwiczenia będzie ci potrzebny ołówek z zaznaczoną na nim kropką. Zakryj lewe oko lewą dłonią, ale nie zamykaj go. Weź ołówek w prawą rękę, wyprostuj ją i unieś na wysokość oka. Powoli zataczaj nim koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Śledź ruchy ołówka, patrząc na narysowaną na nim kropkę. Mrugaj i głęboko oddychaj. Wykonaj pięć obrotów ołówkiem.

Zataczaj potem ołówkiem koła w przeciwnym kierunku. Powtórz ćwiczenie, zakrywając prawą dłonią prawe oko, ołówek weź w lewą dłoń. Zataczaj nią koła najpierw w jedną, a następnie w drugą stronę. Najlepiej zaczynać ćwiczenie od zataczania małych kółek.

Chodzi o to, aby oczy podążały za ołówkiem bez wysiłku. Istotne jest zatrzymanie wzroku na kropce na ołówku, ale jednocześnie dostrzeganie innych przedmiotów znajdujących się w polu widzenia.

Ćwiczenie 7: w prawo i w lewo

Zamknij powieki i rozluźnij mięśnie czoła. Powoli przesuwaj oczy w prawo do momentu, gdy poczujesz napięcie mięśni gałki ocznej. Przez chwilę utrzymuj to napięcie. Powtórz ćwiczenie, przesuwając teraz oczy w lewo. Cały cykl powtórz pięć razy. Ćwiczyć trzeba bardzo wolno, dokładnie wykonując ruchy gałkami ocznymi.

Ćwiczenie 8: zaciskanie powiek

Weź głęboki oddech i zamknij oczy. Napnij mięśnie twarzy i szyi. Zaciśnij mocno szczęki. Wstrzymaj oddech na kilka sekund, zaciskając mocno powieki. Zrób szybki wydech, jednocześnie otwierając oczy i wytrzeszczając je. Otwórz również szeroko usta, wydając głośne westchnienie. Powtórz wszystko trzy razy.

Ćwiczenie 9: blisko i daleko

Jeśli dużo czytasz lub pracujesz na komputerze, co godzinę odrywaj wzrok od książki czy monitora. Patrz przez chwilę na jakiś przedmiot położony daleko, a potem na inny leżący blisko. Powtórz to kilka razy. Potem zrób parę ruchów gałką oczną (głowa pozostaje w tym samym miejscu). Spójrz najpierw w górę, potem w dół, w prawo i w lewo. Powtarzaj kilka razy.

Ćwiczenie 10: jezioro

Na dużej kartce narysuj pofałdowany „brzeg” jeziora, a jego taflę pomaluj na niebiesko. Powieś kartkę metr od swoich oczu. Gdy poczujesz pieczenie oczu, spójrz na jezioro. Kilka razy objedź jego linię brzegową, nie poruszając głową. Powtarzaj ćwiczenie co godzinę, nawet jeśli nie odczuwasz zmęczenia.