Jak chronić OCZY na stoku - przydadzą się OKULARY SPORTOWE

2012-01-12 10:15

Jeździsz na nartach lub desce i masz wadę wzroku? Zadbaj o odpowiednie  okulary sportowe, które zapewnią ci komfort i wygodę na stoku. Okulary do sportów zimowych powinny być wyposażone w specjalną, lekką sportową oprawę, która będzie odpowiednio przylegać do twarzy i ochronić oczy przed podmuchami wiatru. Bardzo istotny jest dobór szkieł, ponieważ nie wszystkie nadają się do opraw sportowych.

Jak chronić OCZY na stoku - przydadzą się OKULARY SPORTOWE
Autor: GettyImages Okulary do sportów zimowych powinny być wyposażone w specjalną, lekką sportową oprawę

- Okulary sportowe są o wiele bardziej wygięte od oprawek okularów, które nosimy na co dzień. Zastosowanie zwykłych soczewek spowodowałoby, że osie optyczne skierowane byłyby na boki, mimo tego że patrzymy na wprost. Sytuacja taka  prowadzi do wzmożonego wysiłku wzroku, co skutkować może zaburzeniami widzenia, bólem głowy oraz w skrajnym przypadku całkowitym brakiem możliwości użytkowania okularów – tłumaczy Jerzy Kramarczyk, główny technolog w firmie JZO, producenta soczewek okularowych.

Okulary sportowe mają wygięte soczewki

Soczewki Relax są wygięte, odpowiednio dostosowane do kształtu opraw sportowych. Konstruktorzy soczewek okularowych uwzględnili to podczas opracowywania specjalnego programu, pozwalającego wyliczyć właściwe moce szkieł oraz ich konstrukcję pod indywidualne potrzeby użytkownika. Aby umożliwić prawidłowe widzenie, moc szkieł za każdym razem obliczana jest na nowo,  przy zamawianiu bierze się pod uwagę o wiele więcej parametrów niż w zwykłych okularach. Uwzględnia się między innymi takie szczegóły jak: odległość źrenic od dolnej krawędzi oprawy, odległość soczewki od oka, jej pochylenie w stosunku do twarzy czy kąt wygięcia oprawy. Każde okulary są indywidualnie dostosowane do osoby, dzięki czemu zapewniają maksymalny komfort użytkowania.

Kolor soczewek ma znaczenie

Barwa soczewek powinna być dobrana w taki sposób, aby umożliwiała narciarzowi lub snowboardziście poruszającym się z dużą prędkością szybkie zauważanie przeszkód i reakcję na zagrożenia. Na stoku niebezpieczeństwo stwarzać mogą: muldy, kamienie lub niespodziewane zachowania innych „uczestników ruchu”. Ponieważ śnieg odbija promienie słoneczne i może powodować olśnienie, soczewki powinny mieć taki kolor, który będzie ten efekt niwelować.– Pokrywa śnieżna emituje nieprzyjemne dla oka światło niebieskie, dlatego  wybieraj barwienie, które je zablokuje. Najlepsze do tego celu będą odcienie żółtego, złota, jasne szarości i róż. Dodatkowo soczewki można pokryć srebrną powłoką FLASH, która nie tylko nada im efektowny, lustrzany wygląd, ale także będzie odbijać światło. Dzięki temu słońce nie będzie męczyć oczu - podpowiada Jerzy Kramarczyk.Barwy brązowe uwidocznią kontrasty i polepszą ostrość widzenia w warunkach dużego nasłonecznienia. Poprawią także postrzeganie głębi, co ma duże znaczenie, kiedy szusujemy po górzystym, nieznanym terenie. Jasne kolory (np. żółty, pomarańczowy lub różowy) doskonale sprawdzą się podczas opadów oraz w pochmurne i mgliste dni.

Ważne

Dla osób spędzających na świeżym powietrzu długie godziny, dobrą propozycją są soczewki fotochromowe, które zmieniają barwę w zależności od nasłonecznienia. Szkła w ostrym słońcu zmieniają kolor na bardzo ciemny, dlatego pełnią funkcję okularów przeciwsłonecznych. Kiedy nasłonecznienie jest słabsze, soczewki pozostają jasne.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 3 okulistyka