NADCZYNNOŚĆ hormonalna JĄDER zmienia ciało i psychikę
Zdumiewający wzrost libido, agresja, nadmierne owłosienie, powiększenie narządów płciowych mogą świadczyć o rzadkiej przypadłości, jaką jest nadczynność hormonalna jąder. Jakie są przyczyny tej choroby i na czym polega jej leczenie?
Spis treści
Nadczynność hormonalna jąder polega na zwiększonej hormonalnej aktywności jąder, czyli nadprodukcji męskich hormonów, w tym testosteronu, który jest odpowiedzialny za rozwój i utrzymanie drugorzędnych cech płciowych oraz za libido. Choroba pojawia się, gdy dojdzie do guzowatego rozrostu tkanki gruczołowej jądra, co objawia się jego jednostronnym powiększeniem.
Nadczynność hormonalna jąder może się rozwinąć w każdym wieku, ale najczęściej dotyczy chłopców przed okresem pokwitania, powodując przedwczesne dojrzewanie, oraz mężczyzn po 50. roku życia, objawiając się nienaturalnym wzrostem libido.
Nadczynność hormonalna jąder: objawy
U chłopców pierwszym objawem nadczynności jąder jest przedwczesny i nadmierny rozwój narządów płciowych oraz drugorzędnych cech płciowych (moszna, prącie, nasieniowody). Poza tym młody człowiek może zachowywać się agresywnie, wybuchać bez powodu, mieć niski tembr głosu i nieproporcjonalnie rozrośniętą klatkę piersiową.
U mężczyzn nadczynność jąder objawia się wzmożonym popędem seksualnym, wyraźnym uwidocznieniem drugorzędnych cech płciowych oraz rozrostem muskulatury całego ciała, pomimo nieuprawiania sportu. Symptomem nadczynności jąder może być nadmierne owłosienie, które dotyczy całego ciała, a nie tylko miejsc intymnych.
Najczęściej te objawy nie wywołują niepokoju, są lekceważone. Ale niezależnie od zadowolenia, które przynosi sprawność seksualna i muskularna sylwetka (osiągnięta bez wysiłku), warto zapytać lekarza, czy nie są to symptomy nadczynności jąder. Zwłaszcza, że w dojrzałym wieku nadaktywność seksualna może być groźna dla serca.
Nadczynność hormonalna jąder: leczenie
Rozpoznanie nadczynności jąder nie jest trudne. Jednostronne powiększenie jądra i inne objawy zewnętrzne ułatwiają lekarzowi zadanie. Poza tym zawsze wykonuje się badania urologiczne, aby potwierdzić wstępną diagnozę.
Leczenie nadczynności hormonalnej jąder jest uzależnione od zaawansowania choroby. Gdy schorzenie dopiero się rozwija, zazwyczaj wystarcza terapia hormonalna, która polega na przyjmowaniu leków ograniczających wydzielanie męskich hormonów płciowych.
Jeżeli choroba jest zaawansowana, konieczna może być operacja. Zwykle usuwa się z jądra guz nadczynny hormonalnie. Jeżeli w jego utkaniu znajdują się komórki złośliwe, konieczne może być uzupełniające leczenie radioterapią lub podanie chemioterapii.
W przypadku późnego rozpoznania choroby nowotworowej jedynym ratunkiem dla chorego jest operacja, następnie naświetlania i przyjmowanie leków zmniejszających wydzielanie męskich hormonów płciowych.
miesięcznik "Zdrowie"