Czy to objawy raka szyjki macicy? [Porada eksperta]

2017-02-16 21:15 dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Witam, panie doktorze, ostatnio zaniepokoiły mnie pewne objawy a mianowicie, zauważyłam, że mam brunatne plamienia, także po okresie, które trwają dość długo. Ponadto mam już od dłuższego czasu bóle podbrzusza i w pochwie, bardzo nie przyjemne. Czuję się osłabiona, ciągle senna. Mam 30 lat i 8-letnia córeczkę. Moja ostatnia wizyta u ginekologa miała miejsce właśnie 8 lat temu, gdy byłam w ciąży. Objawy te mogą świadczyć o raku szyjki macicy ale czy jest tez inna ewentualność? Jestem przerażona, boję się wizyty u lekarza ale wiem, ze to nieuniknione.

W ciąży pewnie osiem lat temu była robiona cytologia, ale też i mogła Pani mieć nadżerkę. Takie krwawienie w środku cyklu raczej świadczy o zaburzeniach związanych z infekcją, która narasta, bo nieleczona nadżerka plami i bakterie mają pożywkę. Zwiększają istniejącą nadżerkę i powodują plamienia, szczególnie po stosunku. Ta infekcja może przenieść się dalej na pęcherz moczowy i wtedy będzie tylko coraz gorzej. Tak czy inaczej, musi Pani najpierw zgłosić się do lekarza i wyleczyć stan zapalny, potem pobrać cytologię i wyleczyć nadżerkę, bo już najwyższa pora. Po wszystkim powinno być dobrze. Dobrze też jest wykonać USG, bo jeśli w rodzinie ktoś miał mięśniaki, to i Pani może je mieć... Warto też zrobić USG tarczycy i obliczyć jej objętość, bo ma to związek z odpornością całego organizmu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Tadeusz Oleszczuk
dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Posiada specjalizację I i II stopnia z ginekologii i położnictwa. Od kilku lat na stanowisku adiunkta Instytutu Medycznego. Autor licznych publikacji medycznych, ekspert kampanii społecznych dotyczących nowotworu jajnika i szyjki macicy. Przyjmuje w Centrum Medycznym Polmed.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE