Czy nieleczone mięśniaki są groźne dla zdrowia? [Porada eksperta]

Pani Doktor, kilka lat temu zdiagnozowano u mnie mięśniaki macicy - dość duże, a jeden z nich niefortunnie położony - u ujścia cewki moczowej. Nie poddałam się ich usunięciu, choć takie były wskazania. Przerwałam też przyjmowanie leków hormonalnych. Czy jest to groźne dla zdrowia i czy nieleczone mięśniaki mogą się nadmiernie rozrastać itp.?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Mięśniaki mogą rosnąć i dawać dolegliwości takie jak bóle brzucha czy też nadmierne krwawienia. Jeśli nie zdecydowała się Pani na operację, a mięśniaki wzrastają wolno, to można spróbować zmniejszyć mięśniaki lekiem stosowanym przez lekarzy w tym celu lub założyć wkładkę hormonalną.

Warto wiedzieć: Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta