Borelioza u dzieci – objawy, diagnostyka i leczenie

2020-04-22 14:38

Borelioza u dzieci może dawać niespecyficzne objawy. Jeśli więc po ukąszeniu przez kleszcza twoja pociecha ma np. problemy z nauką, nie chce się bawić, a nawet pojawiają się u niej objawy ADHD, można podejrzewać boreliozę. Sprawdź, jak jeszcze może się objawiać borelioza u dziecka.

Borelioza u dzieci – objawy, diagnostyka i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Borelioza u dzieci może dawać niespecyficzne objawy . Jeśli więc po ukąszeniu przez kleszcza twoja pociecha ma np. problemy z nauką, nie chce się bawić, a nawet pojawiają się u niej objawy ADHD, można podejrzewać boreliozę.

Spis treści

 1. Borelioza u dzieci: przyczyny
 2. Borelioza u dzieci: objawy
 3. Sposoby na kleszcze
 4. Borelioza u dzieci: diagnostyka
 5. Borelioza u dzieci: leczenie. Jaki antybiotyk podać?

Borelioza u dzieci przez długi czas może pozostać niezauważona. Charakterystyczny dla tej choroby rumień wędrujący pojawia się tylko u niektórych dzieci.

Objawy boreliozy, które pojawiają się u większości najmłodszych, są niecharakterystyczne, co opóźnia postawienie właściwej diagnozy, a co za tym idzie - daje mniejsze szanse na całkowite wyleczenie.

Borelioza u dzieci: przyczyny

Borelioza u dzieci może być wrodzona. Można o niej mówić wtedy, gdy do zakażenia doszło jeszcze w łonie matki. Jednak są to rzadkie przypadki.

Do rozwoju boreliozy u dzieci dochodzi zwykle w wyniku ukąszenia przez kleszcza - najczęściej w okolicy głowy, zgięcia dwóch stawów, rąk i nóg. Za boreliozę odpowiada bakteria Borrelia burgdorferi, która najczęściej jest przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes ricinus (kleszcz pospolity).

Borelioza u dzieci: objawy

Na skórze, w miejscu ukłucia kleszcza, może się pojawić charakterystyczny objawy boreliozy - rumień wędrujący. Jednak z badań amerykańskich uczonych wynika, że występuje on tylko u 10 proc. dzieci.

Po ukąszeniu dziecka przez kleszcza uwagę rodziców powinny zwrócić niespecyficzne objawy, które mogą świadczy o  boreliozie, takie jak:

 • bóle głowy
 • bóle mięśni i stawów
 • apatia
 • drażliwość
 • szybkie męczenie się (nawet po krótkim spacerze)
 • problemy z nauką (wynikające z zaburzeń pamięci i koncentracji); w związku z tym, że do zakażenia najczęściej dochodzi w okresie letnim, objawy te są zauważalne we wrześniu, na początku roku szkolnego
 • niechęć do zabaw (m.in. zabaw ruchowych na lekcjach wychowania fizycznego)

Poza tym mogą się pojawić nadwrażliwość na dźwięk i światło, trudności ze snem (np. wybudzanie się w środku nocy). Z niektórych badań wynika, że u dziecka chorego na boreliozę mogą się pojawić objawy ADHD.

WARTO WIEDZIEĆ: Paraliż kleszczowy pojawia się najczęściej u dzieci

Sposoby na kleszcze

Kleszcze. Sprawdź, jak je przechytrzyć
Ważne

Ukąszenia przez kleszcza zwykle bywają bezbolesne, w związku z tym dziecko może nie zauważyć pasożyta. Dlatego po powrocie ze spaceru po lesie czy parku należy dokładnie obejrzeć ciało dziecka.

Borelioza u dzieci: diagnostyka

Po 4-6 tygodniach od ukąszeniu dziecka przez kleszcza można wykonać badania krwi na obecność przeciwciał (IgG, IgM) skierowanych przeciwko krętkom.

Jeśli wynik jest pozytywny lub pozostawia wątpliwości, wykonuje się badanie metodą Western-blot.

Natomiast zaraz po ukąszeniu przez kleszcza można wykonać badanie, które polega na wykrywaniu DNA bakterii odpowiedzialnej za boreliozę. Jednak nie jest ono refundowane przez NFZ. W prywatnym laboratorium kosztuje około 200 zł.

Borelioza u dzieci: leczenie. Jaki antybiotyk podać?

W leczeniu boreliozy u dzieci stosuje się antybiotykoterapię. Zlecając podawanie leków, lekarz bierze pod uwagę wiek i wagę dziecka. Najmłodszym najczęściej podaje się doksycyklinę lub amoksycylinę.

Czy borelioza u dzieci jest wyleczalna? Tak. Jak wynika z badań, po odpowiednio przeprowadzonym leczeniu większość pacjentów wraca do zdrowia. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym większe szanse wyzdrowienia.