Test stabilności łez - badanie pomocne w diagnostyce zespołu suchego oka

Test stabilności łez jest drugim, obok testu Schirmera, badaniem, pozwalającym sprawdzić, czy łzy nie pozostają w oczach zbyt krótko. Test stabilności łez jest wykorzystywany w diagnostyce zespołu suchego oka. Na czym polega test stabilności łez? Jak interpretować jego wyniki?

Test stabilności łez - badanie pomocne w diagnostyce zespołu suchego oka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Test stabilności łez - wskazania
  2. Test stabilności łez - na czym polega?
  3. Test stabilności łez - wynik

Test stabilności łez, inaczej test przerwania ciągłości filmu łzowego (BUT), pozwala określić, jak długo łza pozostaje na powierzchni oka. Jest drugim - obok testu Schirmera, podstawowym badaniem, które ocenia ilość wydzielanych łez. Film łzowy to cienka powłoka ochronna pokrywająca powierzchnię oka, która pełni wiele ważnych funkcji, m.in. nawilża i odżywia spojówkę i rogówkę, umożliwia swobodne ruchy powiek, chroni oko przed infekcjami (film łzowy zawiera substancje, które wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne), a także reguluje ostrość widzenia.

Test stabilności łez - wskazania

Test stabilności łez jest wykonywany przede wszystkim w przypadku podejrzenia zespołu suchego oka, którego istotą jest niedostateczne wydzielanie łez. Na zaburzenie wskazują objawy, takie jak, m.in. uczucie piasku pod powiekami, bolesne mruganie, światłowstręt.

O czym świadczy BÓL OCZU? Przyczyny bólu oczu

Test stabilności łez - na czym polega?

Pacjent jest sadzany przed biomikroskopem (urządzenia służącego do badania oka w lampie szczelinowej). Okulista wkrapla kroplę barwnika (fluoresceina) do worka spojówkowego. Następnie prosi pacjenta o mrugnięcie, by rozprowadzić barwnik, i oświetla oko wiązką światła niebieskiego. Od tego momentu pacjent nie może mrugać, ponieważ lekarz musi zmierzyć czas między mrugnięciem a pojawieniem się na powierzchni oka miejsc pozbawionych barwnika.

Test stabilności łez - wynik

Prawidłowo łzy powinny pozostawać na gałce ocznej dłużej niż 10 sekund. Jeżeli barwnik spływa z oka krócej niż 10 sekund, wynik badania jest negatywny i wskazuje na zaburzenie filmu łzowego.