Od czego zależy cena testów na ojcostwo?

Ceny testów na ojcostwo potrafią być bardzo różne, nawet w jednym laboratorium. Od czego zależy koszt badania DNA? Czy droższe testy genetyczne są lepsze? I czy cena wpływa na pewność wyniku testu?

Od czego zależy cena testów na ojcostwo?
Autor: thinkstockphotos.com Ceny testów na ojcostwo potrafią być bardzo różne, nawet w jednym laboratorium.

Spis treści

  1. Dwukrotny test na ojcostwo - to pewność jednoznacznego wyniku
  2. Ilość badanych markerów – 24 markery dają pewny wynik
  3. Testy na ojcostwo z każdej próbki dają poczucie komfortu
  4. Kwalifikacje pracowników, profesjonalna aparatura, odczynniki – to też kosztuje
  5. Testy prywatne, sądowe i w ciąży: cena zależy od rodzaju badania
  6. Testy na ojcostwo – najważniejsze to wiedzieć za co się płaci

Cena testu na ojcostwo zależy m.in. od jakości odczynników, ilości badanych markerów DNA oraz od tego, czy laboratorium wdrożyło normy ISO. Wszystko to wpływa na pewność wyniku testu. Wdrażanie normy ISO 17025 wymaga nieustannej kontroli jakości pracy oraz stosowania referencyjnych próbek. Norma nakłada na laboratoria, które ją stosują bardzo surowe kryteria, jeśli chodzi o procedury wykonywania badań oraz kompetencje personelu. To wszystko daje gwarancję pewnego wyniku, a to jest przecież najważniejsze.

Dwukrotny test na ojcostwo - to pewność jednoznacznego wyniku

Laboratoria oferujące pewne testy na ojcostwo w określonych przypadkach wykonują badanie 2 razy. Najczęściej wtedy, kiedy wynik wykluczył ojcostwo lub jest wstępnie niejednoznaczny. Powtórna analiza pozwala ostatecznie rozstrzygnąć czy badany mężczyzna jest ojcem dziecka, czy nie.

Ilość badanych markerów – 24 markery dają pewny wynik

Laboratoria wykonują poszerzone badania, aby zagwarantować swoim klientom pewny wynik w każdej sytuacji, niezależnie od liczby badanych osób czy rodzaju próbek. Zdarzają się bowiem przypadki, kiedy po zbadaniu materiału genetycznego ojca i dziecka, wynik jest niejednoznaczny (bo jedno z uczestników miało np. mutację). Analiza 24 markerów pozwala zminimalizować takie ryzyko. Pewny wynik badania ojcostwa, to według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii wynik, który potwierdza ojcostwo na ponad 99,9999%. Natomiast wynik wykluczający ojcostwo to taki, w którym prawdopodobieństwo ojcostwa wynosi 0%. Analiza 24 markerów pozwala uzyskać takie właśnie rezultaty, zarówno w przypadku potwierdzenia, jak i wykluczenia ojcostwa.

Testy na ojcostwo z każdej próbki dają poczucie komfortu

Ponieważ pacjent może dostarczyć do badania taką próbkę, jaką akurat dysponuje: wymaz z błony śluzowej policzka, włosy, szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia, szklankę, gumę do żucia, niedopałek papierosa i wiele innych. Wszystkie te przedmioty bardzo dobrze nadają się do analizy i na ich podstawie można pewnie ustalić ojcostwo. Badanie tak wielu różnych materiałów wymaga jednak dużego doświadczenia, a jak wiadomo doświadczenie wpływa na koszt badania.

Kwalifikacje pracowników, profesjonalna aparatura, odczynniki – to też kosztuje

Aby laboratorium mogło sprostać wygórowanym potrzebom pacjentów, musi nieustannie inwestować w swój personel – zapewniając mu choćby profesjonalne kursy i szkolenia oraz w sprzęt – poddając go regularnej kontroli technicznej. Ważna jest też jakość stosowanych odczynników. Korzystanie z odczynników czołowych producentów w branży, takich jak np. Promega zapewnia najwyższą jakość analiz. Firmy, którym zależy na budowaniu rangi muszą ponadto uczestniczyć w specjalnych programach certyfikujących. Biorąc w nich udział są nieustannie oceniane przez zewnętrzne instytucje.Profile genetyczne na wyniku – dają możliwość zweryfikowania wyniku w innym laboratorium I są dowodem na to, że badanie w ogóle miało miejsce. Wyniki wystawiane przez laboratoria oferujące tańsze badania, zwykle podają tylko samą informację o wykluczeniu lub potwierdzeniu ojcostwa. Pacjent, który postawił na droższy test na ojcostwo otrzymuje natomiast wynik wzbogacony o elementy zwiększające pewność badania – profile genetyczne i rezultat zaawansowanej analizy statystycznej. Dzięki temu widzi, na postawie jakich danych laboratorium wydało opinię. W razie wątpliwości może też iść do innego laboratorium i sprawdzić czy uzyska taki sam rezultat.

Testy prywatne, sądowe i w ciąży: cena zależy od rodzaju badania

Jeśli pacjent robi test na ojcostwo wyłącznie po to, aby dowiedzieć się czy jest ojcem dziecka, to próbki do badania może pobrać samodzielnie w domu, a potem wysłać je pocztą do laboratorium. Jeśli zamierza natomiast iść z wynikiem testu na ojcostwo do sądu (sprawy o alimenty, spadek itp.), to wtedy pobranie odbywa się według ściśle określonych procedur (pobranie próbek w placówce medycznej, ekspertyza biegłego sądowego dołączona do wyniku, konieczność udziału matki dziecka). Przeprowadzenie takiego badania wymaga więc automatycznie większego nakładu pracy ze strony laboratorium, a to z kolei decyduje o jego cenie. Na rynku dostępne są również testy na ojcostwo w ciąży z krwi. Koszt takiego testu wynosi ok. 6000 zł i można go zrealizować już po 10 tygodniu ciąży. To jedyne badanie ojcostwa dostępne tak wcześnie. Jest ono też bardzo wygodne. Matka oddaje do badania tylko niewielką próbkę krwi, którą pobiera się tak samo jak do zwykłej morfologii. Próbką od ojca jest wymaz z policzka. Rodzice, którzy oprócz ustalenia ojcostwa, chcieliby jeszcze dowiedzieć się czegoś na temat stanu zdrowia dziecka– mogą natomiast zdecydować się na inne rozwiązanie. Jest nim test na ojcostwo z płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki.

Testy na ojcostwo – najważniejsze to wiedzieć za co się płaci

Szukając oferty badania dla siebie pamiętajmy, aby wybrać taką, która nie zaskoczy nas żadnymi dodatkowymi kosztami. Powinna być jasna, klarowna, a my powinniśmy wiedzieć za co tak naprawdę płacimy. Na pewno warto zwrócić się więc do laboratorium, które od razu podaje ostateczną cenę za badanie i informuje jakie elementy obejmuje jego oferta.