Lekarz przypomina: to badanie wykryje raka jelita. Od niedawna dostępne w Polsce z bezpłatną narkozą

Choć jest w czołówce najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród Polaków, nikt nie lubi o nim mówić. Ale na raka jelita grubego zachorować może każdy. Istnieje jednak skuteczne badanie przesiewowe, które pozwoli go zdiagnozować. Niewiele osób wie, że można zrobić je z bezpłatnym znieczuleniem.

Lekarz przypomina: to badanie wykryje raka jelita. Od niedawna dostępne w Polsce z bezpłatną narkozą
Autor: Getty Images Lekarz przypomina: to badanie wykryje raka jelita. Od niedawna dostępne w Polsce z bezpłatną narkozą

Każdego roku w Polsce diagnozuje się ok. 18 tys. przypadków raka jelita grubego. Te statystyki czynią go drugim najczęściej wykrywanym nowotworem wśród kobiet i trzecim wśród mężczyzn w Polsce. Wraz z częstością wykrywania, rośnie liczba zgonów.

Jego objawy można dostrzec w toalecie. Rak jelita grubego bardzo często daje o sobie znać przez nieregularne wypróżnienia oraz krew w kale.

Do innych objawów raka jelita grubego zalicza się m.in.:

  • nagłą, niewyjaśnioną utratę wagi,
  • skrajne zmęczenie,
  • uporczywe bóle brzucha,
  • zaparcia.

Większość nowotworów jelita grubego zaczyna się od łagodnych polipów. Z czasem część z nich może stać się zmianami złośliwymi, czyli nowotworowymi.

Skalpel: Pan Andrzej nie miał żadnych objawów, ale chirurg znalazł dwa guzy. "Czasami tylko źle się czułem"

To badanie może uratować życie

Istnieje jednak badanie, które pozwoli zdiagnozować raka jelita grubego – kolonoskopia. Owiana złą sławą, należy do badań profilaktycznych, których najbardziej obawiają się pacjenci.

Badanie polega na wprowadzeniu rurki endoskopu – poprzez odbytnicę – do jelita grubego. Trwa od 15 do 40 minut i może uratować życie.

- Kolonoskopia pozwala na badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest to zarówno narzędzie diagnostyczne, jak i terapeutyczne. Pozwala na obserwację, ale i pobranie wycinków błony śluzowej jelita, tamowanie krwawień do dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a także usuwanie, np. polipów jelita grubego czy ciał obcych – przypomina lek. Bartosz Fiałek.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 24 czerwca 2022 r., istnieje grupa pacjentów, którzy mogą wykonać badanie w znieczuleniu ogólnym. Należą do nich osoby:

  • po przebytych rozległych operacjach w obrębie jamy brzusznej, np. zabiegach ginekologicznych takich jak cesarskie cięcie;
  • po zabiegach będących wynikiem powikłań medycznych;
  • po niepełnych lub bardzo bolesnych badaniach endoskopowych jelita grubego w przeszłości.

Co więcej, każda osoba, która zgłosi lekarzowi duży lęk przed wykonaniem badania, może skorzystać z bezpłatnego znieczulenia. Dlatego, jeśli obawiasz się wykonać badanie, a masz ku temu przesłanki lub jesteś w grupie ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego, pamiętaj, że możesz skorzystać z tej możliwości.

Jak uchronić się przed rakiem jelita grubego?

Na rozwój tego nowotworu ma wpływ nasz styl życia. Badania naukowe wykazują, że za zwiększone ryzyko zachorowania w dużej mierze może odpowiadać dieta. Szczególnie ta bogata w żywność przetworzoną, a uboga w błonnik i inny ważne mikroelementy takie jak wapń.

Nałogi także zwiększają ryzyko rozwoju tego raka. Picie alkoholu oraz palenie tytoniu, a także otyłość i siedzący tryb życia sprzyjają rozwojowi choroby.