Jak ustalić płeć dziecka po poronieniu?

2015-10-16 9:09

Kiedy rodzice chcą poznać płeć swojego dziecka, już około 20 tygodnia ciąży mogą przeprowadzić badanie USG, które z bardzo dużym prawdopodobieństwem określi kogo mogą się spodziewać. Jeżeli jednak wydarzy się nieszczęście i ciąża będzie trwała krócej, ustalenie płci po poronieniu jest o wiele bardziej skomplikowane. Niestety, rodzice zazwyczaj nie wiedzą nawet, że istnieje taka możliwość.

Jak ustalić płeć dziecka po poronieniu?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Metody określania płci dziecka po poronieniu
  2. Badanie płci po poronieniu

Płeć dziecka po poronieniu pozwalają ustalić badania genetyczne. Dla części rodziców, którzy stracili dziecko wiedza o jego płci jest bardzo istotna. Pozwala nadać imię, pogodzić się ze stratą i pożegnać ze swoim przedwcześnie zmarłym dzieckiem. Pomimo tego, że dziecko urodziło się martwe, pomiędzy nim i rodzicami powstaje ogromna więź, która sprawia, że rodzice traktują je jak członka rodziny. Z drugiej strony, inni rodzice wolą nie znać płci i jak najszybciej wymazać złe wspomnienia z pamięci. Uważają, że personalizacja niedonoszonej ciąży utrudni im powrót do normalności. Sytuację utrudnia dodatkowo polskie prawo, które od określenia płci poronionego dziecka uzależnia możliwość skorzystania z praw należących rodzicom.

Metody określania płci dziecka po poronieniu

Istnieją dwie metody pozwalające ustalić płeć poronionego dziecka. Pierwsza z nich uzależniona jest od długości ciąży i polega na organoleptycznym określeniu płci dziecka przez lekarza. Jeżeli do poronienia doszło we wczesnym okresie ciąży, najprawdopodobniej identyfikacja płci nie będzie możliwa, ponieważ nie wykształciły się widoczne narządy rozrodcze po których określana jest płeć dziecka. Zazwyczaj ich widoczny rozwój następuje dopiero w 14 tygodniu ciąży, a więc w drugim trymestrze. Wcześniej lekarz nie będzie w stanie odpowiedzieć rodzicom na pytanie o płeć poronionego płodu.

Druga metoda określa płeć dziecka po poronieniu ze stuprocentową pewnością, niezależnie od czasu trwania ciąży. Tą metodą są testy genetyczne. Do badania płci po poronieniu wykorzystuje się fragment kosmówki lub tkanki płodowej, w której określa się obecność genów odpowiedzialnych za płeć. Niewątpliwą zaletą badań genetycznych jest możliwość ustalenia przyczyny poronienia. Dzięki zbadaniu kodu genetycznego płodu, rodzice otrzymają odpowiedź na pytanie "dlaczego?" i dowiedzą się jakie są szanse na kolejne dziecko.

Badanie płci po poronieniu

Polskie prawo komplikuje wiele aspektów naszego życia. Niestety, w wypadku tragedii poronienia przepisy narażają rodziców na dodatkowy stres i zbędne formalności. W momencie urodzenia dziecka martwego, u którego płeć jest już widoczna i możliwa do stwierdzenia przez lekarza, matka nie ma problemu z gwarantowanymi jej przez polskie prawo świadczeniami. Jeśli jest to jednak ciąża wczesna i dochodzi do poronienia, pojawiają się komplikacje. Po straceniu ciąży kobieta nabywa prawo do skróconego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 56 dni oraz zasiłku pogrzebowego o wysokości 4000 zł, jednak aby otrzymać określone świadczenia, musi posiadać akt urodzenia dziecka. Sytuacja komplikuję się ponieważ Urząd Stanu Cywilnego nie wyda aktu urodzenia, jeżeli płeć dziecka nie zostanie określona. W sytuacji kiedy lekarz w szpitalu nie jest w stanie określić płci dziecka, jedynym rozwiązaniem dla matki są badania genetyczne. Dopiero kiedy płeć zostanie zbadana i potwierdzona, rodzice otrzymają komplet dokumentów umożliwiający rejestrację dziecka w urzędzie stanu cywilnego i przeprowadzenie pogrzebu. Warto wspomnieć, że badania nie są refundowane przez NFZ i rodzice sami muszą pokryć ich koszt. Badanie płci płodu po poronieniu to koszt około 400 zł.

Warto wiedzieć

Kiedy płeć poronionego dziecka jest istotna?

Decyzja o badaniu płci poronionego dziecka to indywidualna sprawa rodziców, jeżeli jednak płeć nie zostanie ustalona, stracą oni możliwość skorzystania z nabytych przywilejów. W praktyce, rodzice, którzy nie chcą znać płci dziecka, a chcą skorzystać ze swoich praw, zmuszani są do przeprowadzenia badań genetycznych na materiale poronnym. Tak działające prawo wzbudza kontrowersję i jest przedmiotem dyskusji Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Nie wiadomo jednak kiedy i czy w ogóle coś się zmieni. Można mieć wątpliwości, czy płeć poronionego dziecka jest naprawdę tak istotna, że uzależnia się od niej przysługujące matce prawa.