Endometrioza - czy wiesz, co to za choroba?

Endometrioza dotyka około 15% kobiet na całym świecie, co oznacza, że na tę chorobę cierpi blisko co 10 kobieta. Ta choroba przewlekła najczęściej rozwija się u kobiet w wieku rozrodczym. Endometrioza jest jedną z głównych przyczyn niepłodności, dlatego nie należy jej bagatelizować. Sprawdź, czy masz objawy endometriozy. Czy wiesz, na czym polega ta choroba?

Głównym objawem towarzyszącym endometriozie jest ból. Dotyczy on nie tylko miesiączkowania, lecz także pojawia się podczas współżycia lub czynności fizjologicznych.

Wraz z zaawansowaniem choroby, ból może dotykać coraz większych obszarów - lędźwi, pęcherza moczowego, odbytu, pośladków. Dodatkowo mogą pojawić się także inne dolegliwości, mające związek z rozprzestrzenianiem się endometriozy do innych narządów.

Ze względu na powolny rozwój choroby, rozpoznanie endometriozy jest zazwyczaj opóźnione. Ma to związek z wpisaniem bólu w specyfikę miesiączkowania.

Endometrioza to nie tylko ból. To także choroba, która może powodować problemy z zajściem w ciążę. Dlatego nie należy bagatelizować wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowych związanych z okresem.

Cierpisz na bolesne miesiączki? A może masz już zdiagnozowaną endometriozę? Rozwiąż test i sprawdź jak dobrze znasz tę chorobę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.