Ból piszczeli - przy chodzeniu, bieganiu - przyczyny

Ból piszczeli (kości piszczelowej), który pojawia się podczas biegania lub przy chodzeniu, może mieć różne przyczyny. Mogą za niego odpowiadać np. chodzenie w szpilkach lub tzw. japonkach. Jednak ból piszczeli najczęściej dotyczy biegaczy. Wówczas za dolegliwości bólowe mogą odpowiadać błędy treningowe i nie tylko. Sprawdź, co oznacza ból piszczeli.

Ból piszczeli (kości piszczelowej), który pojawia się podczas biegania lub przy chodzeniu, może mieć różne przyczyny. Za ból z przodu podudzia może odpowiadać źle dobrane obuwie lub poważne schorzenie. Dolegliwości bólowe z przodu podudzia mogą dotyczyć każdego, jednak najczęściej skarżą się na nie biegacze.

Ból piszczeli - przyczyny. Źle dobrane obuwie

Przyczyną bólu kości piszczelowej może być źle dobrane obuwie - za małe, zbyt ciasne. Na ból z przodu łydki szczególnie narażone są osoby, które chodzą w tzw. japonkach (tego typu obuwie zaburza wzorzec chodu), a także kobiety chodzące w butach na wysokim obcasie (szpilki skracają ścięgno Achillesa, co może powodować dolegliwości bólowe piszczeli).

Ból piszczeli - przyczyny. Błędy podczas treningu

Za ból z przodu podudzia mogą odpowiadać także błędy podczas treningu:

 • brak rozgrzewki przed treningiem
 • brak przerw podczas treningu
 • brak czasu na regenerację po treningu
 • bieganie po twardych nawierzchniach
 • nieprawidłowa technika biegu, a co za tym idzie - przeciążenie mięśnia piszczelowego
 • trenowanie mimo niewyleczonych kontuzji

WARTO WIEDZIEĆ>>20 najczęstszych błędów popełnianych podczas treningu

Ból piszczeli - przyczyny. Shin splints

Shin splints to inaczej syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli (medial tibial stress syndrome - MTSS). To właśnie w tym miejscu pojawia się ból, czemu towarzyszy obrzęk. Początkowo dolegliwości bólowe pojawiają się w trakcie treningu lub po jego zakończeniu. Bardziej intensywne są następnego dnia rano i nasilają się podczas chodzenia. Na shin splints narażone są osoby, które popełniają błędy podczas treningu (trenują mimo niewyleczonych kontuzji, bez rozgrzewki, ze zbyt dużym obciążeniem), mają wypłaszczony łuk podłużny stopy.

Ból piszczeli - przyczyny. Zespół przedziału powięziowego

Zespół przedziału powięziowego, a konkretnie ostry zespół ciasnoty przedziałów powięziowych (powięź to błona, która otacza mięśnie. Dzieli ona przestrzenie goleni na cztery przedziały). Wówczas pojawiają się:

 • narastający ból (najczęściej w przednio-bocznej części piszczeli)
 • przykurcz w stawach
 • osłabienie siły mięśniowej
 • twardy obrzęk

Czytaj też: Co to jest powięź i jak zrobić masaż powięzi?

Ból piszczeli - przyczyny. Zmęczeniowe złamanie kości piszczelowej

Złamanie zmęczeniowe jest wynikiem niewielkich, ale często powtarzających się, mikrourazów kości. Ryzyko wystąpienia złamania zmęczeniowego kości piszczelowej jest największe u biegaczy, którzy trenują w sposób niewłaściwy, tzn. trenują bez rozgrzewki, zbyt często, długo lub ze zbytnim obciążeniem. Na złamanie zmęczeniowe kości piszczelowej wskazuje:

 • ból piszczeli (zwykle w dolnej części), który utrzymuje się kilka dni mimo urazów
 • wyczuwalne zgrubienie na kości
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
oliwia6klasa
|

Sportsmenka mam taki sam ból jak ty i jak Teresa. 14.10.2016.r. (piątek) idę do lekarza po skierowanie do ortopedy, jak ja się boję:/ Mam 12 lat i chodzę do 6 klasy. My na w-f też dużo, bardzo dużo biegamy.

Sportsmenka
|

Ja mam ból identyczny jak ty. Jestem dość młoda i idę do 5 klasy, trenuję piłkę ręczną i bardzo dużo biegam, ale nigdy takie bóle się nie pojawiały. Więc przyłączam się do pytania:)

Mariola
|

Tereso, mam ten sam problem. Nie chodzę w szpilkach praktycznie w ogóle. Ból pojawia się gdy idę szybko, gdy na przykład śpieszę się na busa... W takich sytuacjach muszę podbiegać, bo ból jest nie do zniesienia.

Teresa
|

Witam
W ostatnim czasie bolą mnie nogi poniżej kolana- czyli piszczel z przodu. Nie jestem typem biegacza, ani osoby która przez 24h chodzi w wysokich obcasach, chyba że uraz też wywołuje noszenie obcasów raz na tydzień lub raz na miesiąc? Jak się pozbyć nie przyjemnego bólu i uczucia jakbym miała za chwilę się wywrócić?