4 najczęstsze objawy stanu przedzawałowego. Co powinno zaalarmować?

Stan przedzawałowy od zawału odróżnić może tylko lekarz. Ale to, w jakich przypadkach niezbędna jest konsultacja u specjalisty, powinien wiedzieć każdy z nas. Jakie są zatem najczęstsze objawy stanu przedzawałowego i które z nich są sygnałem do pilnej konsultacji lekarskiej?

Stan przedzawałowy to inaczej dławica piersiowa. Kiedy odkładający się w ścianach naczyń krwionośnych cholesterol stopniowo zwęża ich światło, przepływa przez nie mniej krwi. Dochodzi wówczas do zmniejszenia ukrwienia serca, które otrzymuje znacznie mniej tlenu i substancji odżywczych.

Z zawałem serca mamy zaś do czynienia wówczas, kiedy światło naczynia zostanie zamknięte całkowicie i gwałtownie, a przepływ krwi przez naczynia wieńcowe zostaje całkowicie zablokowany, co doprowadza do martwicy komórek i uwolnienia tzw. markerów zawału serca - troponin.

Pierwsza pomoc: atak serca

Objawy stanu przedzawałowego i zawału serca są podobne, mają jednak inną dynamikę. Te pierwsze mogą występować nawet przez pewien czas, a charakterystyczne jest to, że często pojawiają się w czasie wysiłku, kiedy przez zwężone naczynia przepływa mniej krwi, co nie wystarcza, by dostarczyć do serca odpowiednią ilość tlenu i innych składników, niezbędnych w czasie, kiedy zapotrzebowanie energetyczne jest większe.

Zwykle też mijają w trakcie spoczynku lub po przyjęciu leków. Mimo to objawy stanu przedzawałowego zawsze wymagają pilnej konsultacji lekarskiej - zlekceważone mogą być bardzo niebezpieczne.

Oto cztery najczęstsze objawy stanu przedzawałowego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.