Ile czeka się w kolejce do lekarza specjalisty z NFZ? Gdzie to sprawdzić?

Chcesz wiedzieć, ile czeka się w kolejce na wizytę u lekarza specjalisty: ginekologa, endokrynologa lub okulisty w wybranej przez ciebie przychodni w ramach NFZ? Zastanawiasz się, czy w twojej klinice wyczerpał się już limit na badania specjalistyczne? Zobacz, jak bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile czeka się w kolejce do lekarza.

Ile czeka się w kolejce do lekarza w ramach NFZ? To zależy od tego, u jakiego specjalisty zamierzamy się leczyć. Pacjenci zwykle miesiącami czekają na konsultację u endokrynologa, urologa, a także na rehabilitację. Na przyjęcie do kardiologa można czekać nawet rok.

Tego problemu nie mają pacjenci, którzy potrzebują konsultacji u dermatologa, ponieważ do niego zapisy zwykle są prowadzone na bieżąco. Jednak aby zapisać się do lekarza, również trzeba stanąć w kolejce. Podpowiadamy, jak bez wychodzenia z domu sprawdzić, gdzie można się jeszcze zapisać do lekarza, a gdzie wyczerpał się limit miejsc i ile wynosi średni czas oczekiwania na konsultację.

Jak sprawdzić, ile się czeka w kolejce do lekarza?

Portalem, na którym są dostępne informacje na temat długości kolejki i czasu oczekiwania na wizytę u lekarza, a także badania diagnostyczne, jest MedBiz.pl. Wystarczy wejść na stronę, wybrać województwo i specjalizację (np. stomatologiczna, chirurgia ogólna) oraz konkretne miasto.

W ten sposób uzyskuje się dostęp do bazy przychodni i szpitali w naszym mieście, zarówno publicznych, jak i prywatnych, w których jest wykonywane dane świadczenie lekarskie. Otrzymujemy również informację o czasie oczekiwania pacjentów przyjmowanych w poprzednim miesiącu.

Dane te są na bieżąco aktualizowane. Dodatkowym ułatwieniem jest lokalizacja wybranej przez nas przychodni na mapie i podpowiedź - gdzie znajdują się podobne poradnie w okolicznych miastach.

Na portalu MedBiz.pl. dostępne są również dane kontaktowe placówek medycznych, zakres świadczonych usług i wykonywanych badań, specjalizacje oraz spis przyjmujących w nich lekarzy.

Ile czeka się na wizytę u lekarza? NFZ podpowiada

Listy oczekujących na wizytę w przychodni lub szpitalu można znaleźć również na stronie kolejki.nfz.gov.pl. Z wyszukiwarki Narodowego Funduszu Zdrowia dowiemy się o liczbie osób oczekujących (według stanu na koniec miesiąca), a także skreślonych w miesiącu z listy oczekujących z powodu wykonania świadczenia, jak również o średnim czasie oczekiwania na konsultację lekarską.

Żeby znaleźć informację o liczbie osób oczekujących w kolejce do specjalisty, należy wypełnić co najmniej jedno z pól: "Świadczenie" (np. endokrynolog, onkolog - lub wybierając świadczenie z listy), "Świadczeniodawca" (nazwa placówki), "Miejscowość".

UWAGA! Dane w serwisie aktualizowane są dość rzadko. Informacja "brak danych" pojawia się dopiero wtedy, gdy dana poradnia czy oddział szpitala nie przekazały NFZ informacji o liczbie oczekujących w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

SPRAWDŹ >> więcej informacji o działaniu serwisu kolejki.nfz.gov.pl.

To ci się przyda

NFZ uruchomił elektroniczną infolinię dla pacjentów, którzy czekają w kolejkach na świadczenia medyczne. Informacje na temat długości czasu oczekiwania można uzyskać wysyłając wiadomość z zapytaniem na adres: kolejki@nfz.gov.pl.

Warto wiedzieć

W Polsce na operację czeka się nawet… 25 lat

Na operację ortopedyczną w jednym z polskich szpitali można czekać aż... 25 lat. Z kolei na wizytę u ortopedy, który taką operację zaleci, nawet 2 lata (tyle wystoi się w kolejce do ortopedy mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego). W przypadku innych specjalności nie jest lepiej. W związku z tym niektórzy pacjenci zapisują się na zapas, mimo że nie mają żadnych objawów.

Jak wynika z danych z 2018 roku, najdłużej pacjenci muszą czekać w kolejce do endokrynologa - średnio 11 miesięcy. Na drugim miejscu jest stomatologia - 8,5 miesiąca. Na trzecim miejscu jest otolaryngolog – na tego specjalistę czeka się 7,5 miesiąca. Do kardiologa chory musi wyczekać 3,9 miesiąca.

Najdłużej pacjenci muszą czekać na leczenie na oddziale ortopedii i traumatologii narządu ruchu - średnio 14,7 miesięcy, a w niektórych miejscach nawet… 25 lat (ten rekord należy do Podkarpacia i Lubaczowa).

Na drugim miejscu jest stomatologia (7,6 miesiąca), a na trzecim angiolog – na leczenie u tego specjalisty czeka się 7,1 miesiąca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Ktosia
|

czasie oczekiwania pacjentów- gówno, nic nie sprawdza.
Po cholere takie informacje są podawane.

kamila
|

Do endykrynologa z nfz czekałam 11 miesięcy... Standardowo czeka się po kilka miesięcy do specjalistów - składki są odprowadzane, a gdy jest potrzeba to czekasz, a choroba się pogłębia - a wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wiele się słyszy, że do specjalisty trafia się za późno... a koszty tego wszystkiego rosną.

Kikko
|

Jeszcze póki jesteś młody, to możesz poczekać, ale co jak każą osobie po 60tce, która pilnie wymaga konsultacji czekać kilka miesiecy? Załamałam ręce jak mojemu tacie wyzanczyli wizytę na lipiec 2016 roku. Jedyny ratunek prywatnie i to masz praktycznie od ręki. Teraz jeszcze jest fajna promocja w Luxmedzie, można zakupić pakiet senior za 450zł - wybrane 4 konsultacje plus pakiet podstawowych badań, więc mozna zaoszczędzić. Ja kupiłam własnie mojemu tacie.

Bartłomiej
|

I tak najdłuższe kolejki to mamy do archeologa, prawdziwy flegmatyzm, jeden facet czekał dwa tysiące lat żeby mu miskę skleili.

jnao
|

ja jestem 2 miesiac na l4 i co z tego skoro czekam na zabieg zabieg trwa jeden dzien po zabiegu tydzien l4 i do pracy a tak to zus ma fige mógłbym skladke płacic juz 2 miesiace a tak to figa

darek
|

sluchajcie odstapie termin operacja kregoslupa osobie ktora musi dlugo czekac w kolejce na nfz.termin 20 lipca 2015 b dobry operator i szpital w warszawie.peter.kasica@gmail.com

Michał
|

Dlaczego się czeka na wizytę? Ostatnio właśnie, po 2 miesiącach oczekiwania, dowiedziałem się. Otóż lekarz powiedział, że codziennie mógłby przyjąć kilku pacjentów więcej. Ale nie może bo ma narzucone limity z NFZ. To NFZ jest jedyną przyczyną kolejek. W tej samej przychodni mogłem zostać przyjęty przez tego samego lekarza natychmiast, bez żadnego oczekiwania, oczywiście gdybym zapłacił za wizytę. Ale z powodu narzuconych limitów przez NFZ, jeśli nie chce się płacić, to trzeba czekać.

Malta
|

Zastanawiam się już dłuższy czas nad wizytą prywatną. Na czym polega umowa z NFZ takiej przychodni? Zastanawiam się nad jakimś kardiologiem z Medpro czy ktoś z was tam był?

iffonna
|

Ostatnio bardzo popularne są pakiety medyczne. Dzięki nim unikniemy kolejek do specjalistów i dostaniemy się do najlepszych fachowców w kraju.Dzięki pakietowi medycznemu mamy możliwość zrobienia wszystkich szczegółowych badań i to w zaledwie jeden dzień.

Bartek
|

MedBiz.pl pobiera dane z bazy NFZ więc informacje nie są nic warte.

Polecam artykuł o bezsensowności prowadzenia takiego informatora z uwagi na beznadziejny system zbierania i gromadzenia tych danych.

http://www.korektorzdrowia....