Dlaczego warto zamienić szczoteczkę manualną na soniczną?

Materiał sponsorowany

Szczoteczki soniczne to stosunkowo nowy produkt na rynku, mimo to zdobył już uznanie dużej grupy użytkowników. Dlaczego? Soniczne szczoteczki po prostu czyszczą zęby skuteczniej. Warto więc zastąpić nimi manualne szczoteczki.  

Szczoteczki soniczne to rodzaj szczotek elektrycznych. Ich działanie nie polega jednak jedynie na wykorzystywaniu rotacyjnych, czyli obrotowych ruchów główki poruszanej mocą baterii czy akumulatorków, ale na zastosowaniu fal dźwiękowych. Co to oznacza i dlaczego jest to skuteczna technologia? 

Jak działa szczoteczka soniczna?

Najkrócej mówiąc, szczoteczki soniczne emitują fale dźwiękowe. Fale te powodują drgania główki szczoteczki o wiele szybsze niż te, które potrafi wytworzyć szczoteczka elektryczna, o zwykłej – manualnej, nie wspominając.

Szczoteczka soniczna Panasonic DM81 z zaawansowaną technologią drań dźwiękowych generuje 31 000 ruchów na minutę. Zwykła szczoteczka, a raczej nasza dłoń, potrafi wykonać zaledwie 300 takich ruchów.  Do tego szczoteczka jest lekka i kompaktowa.

Szczoteczka soniczna – szybka, sprytna i silna

Szybkość ruchów główki szczoteczki jak i rodzaj włosia ma znaczenie, ponieważ każdy ruch to usunięcie określonej ilości płytki nazębnej. To jednak nie wszystko, szczoteczki soniczne maja dodatkową zaletę, jaką jest tzw. dynamiczny przepływ płynów. O co w nim chodzi?

Prędkość ruchów wykonywanych przez szczoteczkę sprawia, że mieszanina cieczy w jamie ustnej powstała w czasie mycia zębów (składająca się z wody, śliny i pasty do zębów, a także cząsteczki tlenu są rozpryskiwana z wielką siłą po zębach oraz między ich szczeliny oraz przestrzenie na styku zębów z dziąsłami.

To sprawia, że płytka nazębna i bakterie zostają usunięte z miejsc, do których normalna szczoteczka nigdy by nie dotarła, nawet przy długim i dokładnym szczotkowaniu.

Na skuteczność działania szczoteczek sonicznych wpływ ma także rodzaj włosia zastosowanego w szczoteczce. W szczoteczce Panasonic DM81jest ono wyjątkowo cienkie - o średnicy 0,02 mm, co dodatkowo zwiększa możliwość dotarcia szczotki do wszystkich zakamarków i kieszonek przyzębnych.

Oprócz prędkości drgań szczoteczki ważny jest rodzaj ruchów, które wykonuje głowica. Inny model z portfolio szczoteczek sonicznych Panasonic – model EW-DP52 wytwarza dwa rodzaje ruchu: wymiatający - wertykalny oraz horyzontalny, wzdłuż linii dziąseł. Szczoteczka posiada 5 trybów pracy a także 5 różnych końcówek, dzięki którym każdy znajdzie odpowiedni tryb dla siebie.

Końcówki dostępne w zestawie Panasonic EW-DP52 pozwalają na codzienne, efektywne szczotkowanie zębów oraz doczyszczenie kieszonek dziąsłowych, przestrzeni międzyzębowych a także subtelny masaż dziąseł.

Dlaczego warto kupić szczoteczkę soniczną?  

Wymienione przed chwilą zalety szczoteczki sonicznej chyba wystarczą, aby przekonać zwolenników manualnych szczoteczek, do wymiany przestarzałych akcesoriów do czyszczenia zębów na nowoczesne szczoteczki soniczne. 

Mimo to, warto wymienić korzyści, jakie niesie ze sobą długotrwałe stosowanie technologii sonicznej w higienie jamy ustnej.

  • Szczoteczka soniczna skuteczniej dba o zdrowie zębów i dziąseł. Nawet jeśli do tej pory bardzo dokładnie szczotkowałeś zęby, używałeś nitki dentystycznej i regularnie chodziłeś do dentysty, wiedz, że nie dbałeś o jamę ustną w 100 procentach, bo prostu tak się nie da. Korzystanie ze szczoteczki sonicznej zwiększa znacząco skuteczność twoich starań. Chociażby przez to, że równomiernie czyści wszystkie zęby po obu stronach jamy ustnej, co jest niemożliwe przy „ręcznym” myciu zębów – badania dowiodły, że osoby praworęczne gorzej myją zęby po prawej stronie, a leworęczne – odwrotnie.
  • Korzystanie ze szczoteczek sonicznych pozwala na uzyskanie doskonałej czystości zębów. Wiele osób mówi, że po każdym myciu czuje się, jakby wyszło właśnie z gabinetu po zabiegu usuwania płytki nazębnej.
  • Szczoteczka soniczna zapobiega problemom u osób z aparatem ortodontycznym – w czasie jego noszenia bardzo istotne jest dokładne usuwanie resztek jedzenia spomiędzy szczelin między konstrukcja aparatu a zębami – szczoteczka soniczna daje takie możliwości.
  • Szczoteczki soniczne ułatwiają dbanie o szkliwo, dziąsła i unikanie stanów zapalnych wywołanych gromadzeniem się płytki nazębnej. Na przykład na model Panasonic EW-DP52, który  posiada funkcję kontroli mocy szczotkowania. Szczoteczka automatycznie zmienia amplitudę ruchów włosia przy zbyt mocnym dociskaniu szczoteczki podczas mycia zębów.
  • Szczoteczki z technologią soniczną docierają do ukrytych przestrzeni międzyzębowych skutecznie usuwając płytkę nazębną i resztki pokarmów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE