Trójglicerydy - normy w badaniu krwi

opracowanie ap

Trójglicerydy to kwasy tłuszczowe, które są jednym z głównych materiałów energetycznych dla organizmu. Ich nadmiar znacznie podnosi ryzyko zawału serca. Sprawdź, jakie są normy dla trójglicerydów w badaniu biochemicznym i czym grozi podwyższony poziom trójglicerydów we krwi.

Trójglicerydy magazynują kwasy tłuszczowe i stanowią źródło energii w ludzkim organizmie. Trójglicerydy są magazynowane w komórkach tłuszczowych. Ich nadmiar grozi chorobami układu krążenia, choć ich wpływ na powstawanie tych chorób nie jest ciągle do końca poznany.

Trójglicerydy: normy

  • norma dla trójglicerydów to wynik poniżej 150mg/dl (1,69mmol/l)
  • 150-199 mg/dl (1,69– 2,25 mmol/l) to wynik graniczny
  • 200–499 mg/dl (2,26 – 5,63 mmol/l) to wynik wysoki
  • powyżej 500 mg/dl (5,64 mmol/l) to wynik bardzo wysoki

 

Trójglicerydy powyżej normy: przyczyny

Wzrost poziomu trójglicerydów występuje u osób otyłych, nadużywających alkoholu, u ludzi chorych na cukrzycę, przy niedoczynności tarczycy, chorobach nerek - w tym w zespole nerczycowym oraz przy zapaleniu trzustki. Wzrost poziomu trójglicerydów może być efektem przyjmowania leków antykoncepcyjnych, dny moczanowej i ciąży.

Trójglicerydy poniżej normy

Spadek wartości trójglicerydów występuje u osób przebywających przez długi czas w szpitalach oraz u pacjentów chorych psychicznie.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Marek
|

Tylko pozazdroscić

nick
|

w styczniu robilem badania krwi i wyniki byly tragiczne kilkanascie lat picia palenia zlego jedzenia itp cholestelor 300 a trojglicerydy 1237 tak 1237 troche sie wystraszylem do tego otylosc brzuszna i bol wklatce piersiowej dramat .postanowilem cos z tym zrobic po pierwsze odstawilem alkohole wszystkie czekoladki napoje gazowane bialy chleb i smarzone jedzenie zapisalem sie na cwiczenia kardio basen rower bieganie 7 dni w tygodniu bez odpuszczania ani jednego dnia .MINELO 16 TYGODNI ZROBILEM PONOWNE BADANIA KRWI I MUSIALEM USIASC MOJ CHOLESTEROL SPADL NA114 Z 300 A TROJGLICERYDY NA 67 Z 1237 !!!!!!!! DO TEGO SCHUDLEM 20 KILOGRAMOW DLATEGO TO NAPISALEM BO MOJ LEKARZ PRZEPISAL MI TABLETKI BEZ KTORYCH JEGO ZDANIEM NIEDAM RADY CHYBA SIE POMYLIL POZDRAWIAM

Alijana
|

Nie szukać pomocy w internecie tylko w realu . Odpowiedź na to pytanie moja brzmi idź koniecznie do lekarza pierwszego kontaktu . W razie potrzeby skieruje do specjalisty.

laota-czesia @o2.pl
|

mam 369 trójglicerydy cholesterol -211 a poziom cukru 94 i co szumi mi w głowie co zrobić sprawność fizyczna w 100%,staram się utrzymywać dietę jak i co zrobić aby z bić TG

STANA
|

wynik taki mam 202,65 mg/dl ,czy to jest zagrożenie dla zdrowia i czy jest lek na obniżenie ?

cmc
|

Do smażenia to olej rzepakowy

asd
|

Do smażenia tylko oleje z bardzo wysokimi Kwasami nasyconymi typu olej kokosowy, a olej lniany czy oliwa z oliwek tylko na zimno tłoczone do zimnych potraw typu sałatka ( NIE SMAŻYĆ NA NICH ! nienasycone kwasy bardzo szybko sie utleniają po czym powstają wlasnie te złe tłuszcze Trans)