Stosunek przerywany: jakie jest ryzyko ciąży podczas stosunku przerywanego?

2013-02-13 15:12

Nikt nie wie, skąd się bierze głęboka wiara kolejnych pokoleń w to, że stosunek przerywany skutecznie chroni przed zajściem w ciążę, skoro wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 15-28. Oznacza to, że na 100 par wybierających stosunek przerywany, 15 do 28 ryzykuje zajście w ciążę.

Stosunek przerywany: jakie jest ryzyko ciąży podczas stosunku przerywanego?
Autor: thinkstockphotos.com Nikt nie wie, skąd się bierze głęboka wiara kolejnych pokoleń w to, że stosunek przerywany skutecznie chroni przed zajściem w ciążę, skoro wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 15-28. Oznacza to, że na 100 par wybierających stosunek przerywany, 15 do 28 ryzykuje zajście w ciążę.

Spis treści

  1. Skąd przekonanie, że stosunek przerywany chroni przed ciążą?
  2. Stosunek przerywany: kiedy ryzyko ciąży jest mniejsze?

Stosunek przerywany wbrew poglądom wielu osób, niesie ze sobą duże ryzyko zajścia w ciążę. Przede wszystkim  powodem jest preejakulat, czyli wydzielina, która zawiera plemniki. Po drugie, refleks czasem zawodzi, po trzecie kobietom zdarzają się cykle nieregularne, a poza tym plemniki żyją dłużej niż pięć minut.

Skąd przekonanie, że stosunek przerywany chroni przed ciążą?

  • część mężczyzn nie wydziela preejakulatu
  • coraz więcej mężczyzn ma nasienie bardzo słabej jakości
  • sporo stosunków odbywa się w dni niepłodne
  • zdrowej parze nie stosującej żadnej antykoncepcji zajście w ciążę może zająć nawet cały rok

Stosunek przerywany: kiedy ryzyko ciąży jest mniejsze?

Ryzyko ciąży przy stosunku przerywanym maleje, gdy para jest ze sobą bardzo zżyta, kobieta zna doskonale swój cykl, a mężczyzna w pełni panuje nad swoimi reakcjami (choć nie nad wydzielaniem preejakulatu).

6 faktów na temat antykoncepcji