Studencki stres [Porada eksperta]

2013-04-03 15:56 Piotr Mosak

Mam 21 lat, studiuję i od dwóch lat mniej wiecej moim życiem rządzi stres. Każda, nawet najmniejsza rzecz, wywołuje u mnie odruch wymiotny. Próbowałem już wszystkiego - leków na uspokojenie, pozytywnego myślenia - nie nie skutkuje. Nie jestem nawet w stanie wyjść na egzamin z domu. Czy jest jakiś środek, lek, który może powstrzymać ten dla mnie najgorszy objaw stresu jakim są nudności? Zrobię wszystko, żeby sie od tego uwolnić, bo juz dłużej nie mogę wytrzymać.

Konieczna jest porządna diagnoza psychologiczna co jest przyczyną takiego stanu. Egzamin - ale jakie jego aspekty - napięcie, brak wiedzy, wstyd, porażka, słaby umysł, czas, itp? Bez tego nie powinno się stosować leków bo one są "skierowane" na konkretne sytuacje. Możesz początkowo poeksperymentować ze zwykłymi lekami na niestrawności czy wymioty, aby zapanować nad "odruchem", ale to nie będzie wystarczające. Metody wizualizacyjnej psychoterapii sprawdzają się w takich przypadkach, dając możliwość panowania nad fizjologią. Poszukaj odpowiedniego specjalisty.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Piotr Mosak

psycholog wychowawczy i psycholog biznesu trener biznesu, psychoterapeuta, wykładowca uniwersytecki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE