Jesienna depresja? Dieta i światło: sposoby na jesienną depresję

2013-10-01 9:45

Jesienna depresja może dopaść każdego. Pojawia się, jak każda depresja sezonowa, wraz z nastaniem nowej pory roku. Sprzyjają jej krótsze, pochmurne dni, chłód i słota. Narastające zmęczenie, kiepski nastrój, obniżenie sprawności intelektualnej... Specjaliści nazywają ten stan sezonową chorobą afektywną. Poznaj skuteczne sposoby na jesienną depresję.

PRZESILENIE JESIENNE
Autor: Photos.com PRZESILENIE JESIENNE

Dokucza ci jesienna depresja? Pogorszenie nastroju, depresyjne myśli, ciągłe zmęczenie... Jednak czy szukając sposobów na wyleczenie się z jesiennej depresji pomyślałaś o zmianie diety? W polskiej tradycji przyjęło się, że w chłodniejsze pory roku należy spożywać tłuste potrawy. To jednakmit, który nie służy zdrowiu. Tłuste potrawy, słodycze, alkohol i kawa wywołują ospałość, apatię oraz spowalniają procesy myślowe.

Jesienna dieta - co powinna zawierać

Nasza dieta ma ogromny wpływ na samopoczucie. Od tego, co jemy zależy, czy będziemy mieć siłę do codziennych zmagań oraz skutecznego niwelowania uczucia zmęczenia. Dlatego należy unikać produktów o niskiej wartości odżywczej. Nasze potrawy powinny być bogate w witaminy i mikroelementy, owoce i warzywa. Równie istotne jest dostarczenie odpowiedniej dawki pełnoziarnistego pieczywa czy nawet samych ziaren zbóż bogatych w witaminy z grupy B, które wzmacniają układ nerwowy. Warto wzbogacić dietę o ryby, bowiem tłuszcze w nich zawarte sprzyjają syntezie serotoniny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za nasz nastrój. Bardzo pożądane w jesiennym jadłospisie są orzechy oraz odpowiednia ilość wody, a regularne zjadanie posiłków zabezpiecza przed uczuciem znużenia i rozdrażnienia.

Jesienna depresja - objawy

Jesienne skłonności do depresji są czymś jak najbardziej naturalnym. Nosi to nazwę sezonowej choroby afektywnej. Jak udowodnili naukowcy, ma to ścisły związek z mniejszą ilością słońca. Promienie słoneczne nie tylko stymulują nasz organizm do wytwarzania witaminy D, odpowiedzialnej za przyswajanie wapnia. Pod ich wpływem produkowane są także hormony odpowiedzialne za nasze samopoczucie. Jednym z nich jest melatonina, która w głównej mierze steruje okołodobowym rytmem snu i czuwania. W dzień jej ilość w organizmie jest znikoma, ponieważ ulega rozpadowi pod wpływem promieni słonecznych, za to po zmroku i nocą ilość jej wzrastać może nawet kilkakrotnie. Powoduje ona uczucie senności, odprężenia. Wprowadza nas w błogi stan ułatwiający zasypianie, który o ile bardzo pożądany wieczorem, w dzień przysporzyć nam może kłopotów, dając objawy depresyjne.
Wśród najczęstszych objawów jesiennej depresji wymienia się: uczucie straty, nadmierny smutek, kłopoty z koncentracją, drażliwość, niepokój, strach, lęk, utrata zainteresowań, nadmierna senność, nieustanne uczucie głodu (szczególny apetyt na słodycze), przyrost masy ciała, osłabienie libido.

Fototerapia dobrym sposobem na jesienną depresję

Jesienią większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Na dworze jest ciemno, gdy idziemy oraz gdy wracamy z pracy. Dlatego niezwykle pomocna może się okazać fototerapia. Polega ona na naświetlaniu lampami o natężeniu zbliżonym do światła słonecznego. Staje się ona coraz bardziej popularna. Naświetlanie odbywa się podczas 20–30-minutowych seansów. Ważny jest jednak nie tylko czas, ale także pora dnia, natężenie owego światła czy kąt jego padania. Zaleca się, aby fototerapii poddawać się rankiem i wieczorami, czyli wtedy, gdy niedobór słońca jest najbardziej odczuwalny. Dzięki temu zewnętrzne bodźce słoneczne docierające do organizmu zbliżone są do tych, jakie mają miejsce latem. Obniża się wówczas poziom melatoniny, a wraz z nim stopniowo ustępują kolejne objawy chorobowe. Specjaliści podkreślają ogromną skuteczność fototerapii w leczeniu sezonowych depresji. Według różnych źródeł, poprawa obserwowana jest u około 80 proc. pacjentów.