Długotrwały stres odbiera ci radość? Oto 8 sposobów na praktykowanie miłości do samego siebie

2022-03-14 13:47

Niezależnie od tego, czy jest to kwestia globalna, taka jak rozdzierająca serce wojna, czy też sprawa osobista - ludzie potrzebują narzędzi, które pomogą radzić sobie w okresach długotrwałego stresu. Okoliczności i zasoby każdego z nas są bardzo różne — poniższe zasady dostosuj do swoich indywidualnych potrzeb. Jak wygląda „miłość własna” w praktyce?

self-care
Autor: Getty Images

Czerp inspirację od osób, które podziwiasz

Może to być postać historyczna lub pochodząca z jednej z twoich ulubionych fikcyjnych opowieści. Podkreśl jej cechy charakteru oraz zaznacz, jak radziła sobie w trudnych sytuacjach. Posiadamy w sobie niesamowite rezerwy nadludzkiej siły, ale każdemu z nas przydarzają się trudne chwile. Pamiętaj, że jesteśmy „tylko ludźmi” i mamy prawo do odczuwania pełnej gamy emocji.

Zatroszcz się o siebie 

Okresy przedłużającego się stresu wymagają wytrzymałości fizycznej i emocjonalnej, a dbanie o siebie jest doskonałym sposobem na zwiększenie rezerw fizycznych i psychicznych. Dobrze się odżywiaj, ćwicz z umiarem, bądź uważny i odpoczywaj.

Poradnik Zdrowie: psychoterapia

Zwolnij

Wypracuj proste praktyki, które pomogą ci zwolnić w natłoku codziennych zadań i obowiązków. Doskonałym sposobem jest medytacja, spacerowanie po okolicy lub czytanie czegoś inspirującego przed snem. To może być każda czynność, która pozwoli ci się wyciszyć, co z kolei może pozytywnie wpłynąć na twoje nastawienie i motywację.

Zdobądź się na okazywanie współczucia

Kiedy przechodzisz przez okresy długotrwałego stresu, możesz potrzebować wsparcia od innych. Jednak bardziej pożyteczne wbrew pozorom może być okazywanie współczucia. To może pomóc ci poczuć się mniej samotnym we własnym cierpieniu. Wybierz własną metodę -możesz pomoc sąsiadowi lub współpracownikowi w projekcie, możesz wspomóc potrzebujące osoby, czasem wystarczy po prostu kogoś wysłuchać.

Pamiętaj o przerwach

Zrób sobie przerwę na przyjemną lekturę lub ulubione zajęcia jogi. Rutyna jest bardzo uspokajająca, więc uczyń ją częścią codziennych, tygodniowych i miesięcznych aktywności. Pozwoli ci to odpocząć i zredukować stres.

Doceniaj małe rzeczy

Każdego dnia, w każdej czynności czy sytuacji możesz dostrzec radość. Często to właśnie krótkie chwile w naszym życiu są najbardziej uzdrawiające – jak rozbawienie współpracownika, przytulenie dziecka, mile słowo usłyszane od przypadkowej osoby. Zauważaj drobne momenty, które dają ci radość i skup się na przeżywaniu.

Skupiaj się na tym, na co masz wpływ

Pamiętaj, że niektóre sytuacje są poza twoją kontrolą, ale nie stresuj się tym. Skoncentruj się na tym, na co masz wpływ, aby odzyskać zdrowe poczucie kontroli. 

Obserwuj wewnętrzny dialog

Natłok negatywnych myśli i emocji jest normalny w stresujących czasach. Jeśli zauważysz, że pogrążasz się w myśleniu o najgorszym scenariuszu, a doświadczenie pozytywnych uczuć wydaje się być niemożliwe, sięgnij po wsparcie. Spróbuj porozmawiać z bliską osobą, która wysłucha i wesprze cię, bez oceniania.