Jak poprawić sobie pamięć

2016-04-13 1:00

Większość z nas jest przekonana, że zapominanie jest ściśle związane z wiekiem. Im człowiek starszy, tym gorsza pamięć. Uczeni przekonują, że to nieprawda i że nowych rzeczy możemy uczyć się do późnej starości.

Jak poprawić sobie pamięć
Autor: Shutterstock Jak poprawić sobie pamięć

Przez dziesięciolecia panował pogląd, że przychodzimy na świat ze stałą liczbą komórek mózgowych. Obecnie uczeni wiedzą, że mózg potrafi się regenerować, a odpowiednie obchodzenie się z nim pozwala zachować jasność umysłu do późnej starości. Aby tak się stało, trzeba spełnić trzy warunki: regularnie ćwiczyć mózg, nie zatruwać go toksynami i dbać o dobrą formę. Na jego kondycję pracuje cały organizm i od jego ogólnej sprawności zależy to, jak w przyszłości będzie działał mózg, czy będzie podatny na uczenie się, czy będzie pamiętał przeszłość i teraźniejszość.

Swoim postępowaniem możemy wspierać pamięć albo ją ograniczać. Pozytywnie na mózg wpływa relaks, odpowiednio długi sen, ćwiczenia logiczne i pamięciowe, ciekawość świat. Istotne jest także właściwe odżywanie. Dieta powinna być bogata w świeże warzywa i owoce, ryby, chude mięso, produkty z pełnego ziarna, tłuszcze roślinne. Dostarczane z nimi substancje wspomagają pracę mózgu, chronią go przed zmianami degeneracyjnymi i stymulują mechanizmy naprawcze.

Negatywny wpływ na mózg ma stres i napięcia emocjonalne, nadmiar alkoholu, uboga dieta, palenie tytoniu. Również codzienna rutyna sprawia, że stopniowo czyścisz swój mózg z kreatywności i fantazji. Gdy mózg jest zaskakiwany nowymi pomysłami, musi się trochę wysilić, aby osiągnąć cel.

Więcej w majowym numerze Zdrowia
w sprzedaży od 13 kwietnia

miesięcznik "Zdrowie"

QUIZ Jak dobrą masz pamieć? Bądź czujny!

Pytanie 1 z 10
Ten quiz sprawdzi waszą pamięć. Gotowi?