Te pary rozwodzą się najrzadziej. Wyliczono idealną różnicę wieku w związku

2024-06-22 9:02

Ile lat różnicy to za dużo? Czy związek z dużą różnicą wieku ma sens? Te pytania zadają sobie pary, które muszą mierzyć się z opiniami, że związek nie przetrwa dzielącej ich różnicy wieku. Grupa amerykańskich naukowców postanowiła sprawdzić, czy rzeczywiście różnica wieku ma znaczenie w związku. Wnioski zaskakują.

Te pary rozwodzą się najrzadziej. Wyliczono idealną różnicę wieku w związku
Autor: Getty Images Te pary rozwodzą się najrzadziej. Wyliczono idealną różnicę wieku w związku

Spora różnica wieku w związku to temat, który wciąż wywołuje kontrowersje. Szczególnie, gdy to kobieta jest starsza o dekadę lub dwie od swojego partnera. Znajomi i bliscy z reguły wieszczą takiej parze szybkie rozstanie. Czy rzeczywiście różnicą wieku w związku ma aż tak kluczowe znaczenie?

Rozwiać wątpliwości w tej sprawie postanowili naukowcy z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Emory w USA. Do swoich obserwacji zaprosili 3000 małżeństw, aby wnikliwie przyjrzeć się różnicy wieku między partnerami. Co udało im się ustalić?

Gadaj Zdrów: Ida miała 30 lat, gdy usłyszała diagnozę. “Mamy problem, ma pani raka.”

Jaka różnica wieku w związku jest najlepsza?

Na podstawie danych uzyskanych z obserwacji 3000 małżeństw, badacze ustalili, że idealna różnica wieku w związku wynosi rok lub mniej. Mało tego, uznali, że te związki najrzadziej kończą się rozwodem. Wskaźnik rozstań odnotowano na poziomie zaledwie 3 proc.

Współautor analizy, Hugo Mailon, stwierdził, że te pary są zdecydowanie mniej skłonne do porzucania relacji i opuszczenia ukochanej osoby.

Ile różnicy wieku w związku to za dużo?

Znacznie gorzej wypadają pary, w których różnica wieku wynosi 5 lat. Są one o 18 proc. bardziej skłonne do separacji niż partnerzy, będący w zbliżonym wieku.

Co więcej, naukowcy twierdzą, że im większa różnica wieku w związku, tym większe ryzyko niepowodzenia relacji. Jak pokazują wyliczenia, w przypadku 10-letniej różnicy wieku między partnerami wskaźnik rozstań wzrasta do 39 proc., i do 95 proc. wśród par z 20-letnią różnicą wieku.

Oprócz wieku, na trwałość związku mają także wpływ inne czynniki: staż związku oraz potomstwo. Partnerzy, którzy od lat żyją ze sobą i mają dzieci, są mniej skłonni do rozwodów.

CZYTAJ TAKŻE: Hamują starzenie i dostarczają mnóstwo potasu. Owoce tego krzewu są zdrowsze od jagód

Związki z dużą różnicą wieku to wyzwanie

Doniesienia naukowe skomentowała ekspertka ds. związków i mowy ciała, Katia Liosel. Na łamach portalu Daily Mail przyznała, że jej zdaniem partnerzy żyjący w związkach z dużą różnicą wieku, stają w obliczu wyzwań zagrażających ich relacji.

Pary na różnych etapach życia także doświadczają różnić w stabilności finansowej i zawodowej. To może mieć znaczący wpływ na ich związek – dodała.

Specjalistka podsunęła kilka rad dla tych osób, które żyją w związkach z dużą różnicą wieku. W jej opinii partnerzy powinni stawiać na szczerość oraz mówić wprost o swoich celach życiowych i oczekiwaniach. – Związki z dużą różnicą wieku mogą być wyczerpujące, więc warto pielęgnować przyjaźnie. Będą one liną ratunkową w sytuacji kryzysowej – podsumowała Liosel.