Święta z rodziną: twórzmy nasze własne tradycje!

2013-12-16 7:47

Święta w gronie rodziny spędza większość z nas. Ważne jest to, byśmy ferworze świątecznych przygotowań znaleźli czas na wspólne domowe zajęcia. To wyjątkowa okazja, by zacieśnić rodzinne więzi, budować międzypokoleniowe mosty i tworzyć swoje własne rodzinne tradycje świąteczne.

Święta z rodziną: twórzmy nasze własne tradycje!
Autor: thinkstockphotos.com Święta w gronie rodziny spędza większość z nas. Ważne jest to, byśmy ferworze świątecznych przygotowań znaleźli czas na wspólne domowe zajęcia. To wyjątkowa okazja, by zacieśnić rodzinne więzi, budować międzypokoleniowe mosty i tworzyć swoje własne rodzinne tradycje świąteczne.

Święta z rodziną to polska tradycja, którą potwierdzają przeprowadzane co roku badania, że w świątecznych obyczajach Polaków od lat nic się nie zmienia. Ciągle najczęściej wybieramy święta rodzinne: w domu z najbliższymi zasiądzie do stołu prawie 85 proc. Polaków, kilkanaście procent wyjedzie do rodziny, a tylko jeden procent planuje rekreacyjny wypad na narty lub do ciepłych krajów. Oznacza to, że święta są nam bardzo potrzebne i to bez względu na światopogląd. Wtedy silniej czujemy więzi rodzinne, choć na chwilę zapominamy o szaleńczym tempie współczesnego życia i znajdujemy przyjemność w robieniu tak niemodnych rzeczy jak lepienie pierogów czy kiszenie buraków na barszcz.

Zrób to koniecznie

Przed Wigilią pieczenie pierniczków, robienie ozdób na choinkę sprzyja rozmowom, snuciu opowieści o przeszłości rodu, czyli temu, na co zwykle brakuje czasu.

Przepisy na ciastka, które można zrobić z dziećmi:

Muffinki bożonarodzeniowe

Świąteczne ciasteczka owsiane

Bajeczne pierniczki

Przed Wielkanocą rozmowy z dziećmi o tradycjach i historii możesz prowadzić w trakcie malowania pisanek.

Rodzinne święta uczą dzieci historii i tradycji

Dzieci uwielbiają święta i przedświąteczny rozgardiasz. Warto wykorzystać to, by czegoś je nauczyć, by zrobić coś wspólnie. To zadanie i dla rodziców, i dla dziadków. W trakcie wycinania ciasteczek dobrze słucha się opowieści o przeszłości, dawnych świętach, o tym, jak ubierało się drzewko w czasach, gdy babcia była dzieckiem. Wspólne robienie choinkowych ozdób to też tradycja, którą warto przywrócić. Łańcuchy z kolorowego papieru, pawie oczka i mikołaje z wydmuszek z doklejoną wacianą brodą nie będą tak doskonałe jak ozdoby kupione w sklepie, ale dadzą wszystkim znacznie więcej radości.

Rodzinne święta przygotowujmy wspólnie

Przygotowanie świąt to spore logistyczne wyzwanie i zwykły fizyczny wysiłek. To zadanie stworzone dla zespołu, jakim powinna być rodzina. Dlatego nie idź w ślady heroicznych pań domu, które wszystko biorą na siebie, a potem zmęczone do granic, z opuchniętymi nogami siadają do wigilijnego stołu. Wykorzystaj świąteczną atmosferę i zaangażuj do współpracy i małych, i dużych członków rodziny. To pozwoli wam poczuć, że razem możecie więcej.

miesięcznik "Zdrowie"