Czy twój partner cierpi na zespół Otella? Rozwiąż test

2021-10-11 13:36

Syndrom Otella to zaburzenie psychiczne, do którego dochodzi najczęściej w wyniku nadużywania alkoholu. Objawia się chorobliwą zazdrością o partnerkę, nawet w sytuacji, gdy nie ma ku temu żadnych przesłanek. Nie każdy rodzaj zazdrości świadczy jednak o tym konkretnym zaburzeniu. Rozwiąż test i przekonaj się, czy twój partner cierpi na syndrom Otella.

zespół Otella
Autor: Getty Images

Alkohol spożywany nierozsądnie i w nadmiarze prowadzi nie tylko do uszkodzeń narządów wewnętrznych. Wpływa także w dużej mierze na psychikę ludzką. Syndrom Otella, choć nie zawsze - w większości przypadków występuje u osób dotkniętych chorobą alkoholową.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychiatry?

Narastające paranoje co do niewierności partnerki czy partnera w wielu przypadkach objawiają się agresją, obsesyjną kontrolą, przemocą fizyczną oraz psychiczną i wieloma innymi zachowaniami, które rzutują na wszystkich domowników. 

Nie każda zazdrość świadczy o zespole Otella. Drobna zazdrość o partnera jest zdrowym przejawem uczuć czy też obaw o stratę ukochanej osoby. Jak więc rozpoznać, że partner jest chorobliwie zazdrosny? Rozwiąż test online i sprawdź, czy masz do czynienia z syndromem Otella.

Czy twój partner cierpi na syndrom Otella?

Pytanie 1 z 12
Czy twój partner nadużywa alkoholu?

Pamiętaj, że ten test ma być jedynie drogowskazem i nie zastąpi profesjonalnej diagnozy postawionej przez specjalistę. Jeśli uważasz, że twój partner potrzebuje pomocy, porozmawiaj z nim o tym i poproś, aby skorzystał z porady fachowca. Pierwszym ważnym krokiem, jaki należy wykonać w takiej sytuacji jest pozostanie trzeźwym i zgłoszenie się do terapeuty.

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.