Chcesz podgrzać atmosferę w sypialni? Łap promienie słoneczne!

2021-09-17 10:03

Jeśli chcesz podgrzać atmosferę w sypialni, odrobina słońca może ci w tym pomóc. Według izraelskich naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie, krótkotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe ze światła słonecznego wzmacnia romantyczną namiętność.

Para
Autor: Getty Images

„Łagodna ekspozycja na słońce lub promieniowanie UV wzmacnia popęd seksualny i podsyca namiętność” - dr Carmit Levy, profesor biochemii genetyki molekularnej człowieka na Tel Aviv University.

Jak pandemia wpłynęła na życie seksualne Polek i Polaków?

Dr Levy wyjaśnia, że skóra pod wpływem kontaktu z promieniami UV wytwarza pigment, który chroni skórę przed następną ekspozycją na promieniowanie oraz uruchamia mechanizm naprawy DNA.

Kiedy promienie UV mają kontakt ze skórą, wywołują uszkodzenia DNA w komórkach skóry. Mechanizm naprawy DNA, który zaczyna działać w milisekundę po ekspozycji na promienie UV, jest odpowiedzialny za naprawę uszkodzeń. 

Odkryto, także powiązanie pomiędzy mechanizmem naprawy a hormonami odpowiedzialnymi za popęd seksualny.

Badanie przeprowadzone przez dr Levy polegało na poddaniu 32 studentów college'u 20-minutowej fototerapii UVB. Krew uczestników została pobrana przed i po ekspozycji. Wypełnili również ankiety dotyczące ich zachowań romantycznych, namiętności i agresji.

Po ekspozycji na słońce zarówno mężczyźni, jak i kobiety wykazywali wzrost zachowań romantycznych. U mężczyzn odnotowano także wyższy poziom agresji.

Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet zaobserwowano także zwiększenie sprawności metabolizmu i wzmocnienie układu odpornościowego. 

Dr Levy ma nadzieję, że jej badania otworzą drzwi do odkrycia metod leczenia schorzeń związanych z hormonami płciowymi i zaburzeń układu hormonalnego.

Dr Jess O'Reilly, prowadząca podcast Sex with Dr. Jess, twierdzi że liczne badania sugerują, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest pozytywnie skorelowane z ogólnym stanem zdrowia — od zdrowia psychicznego, przez pamięć i dobre samopoczucie do układu krążenia.

„Wynika z tego, że jeśli poprawi się twój nastrój, pozytywne korzyści mogą przełożyć się na twój związek i życie seksualne. Kiedy jesteś w dobrym nastroju, istnieje większe prawdopodobieństwo, że poczujesz się pewnie, co przełoży się na lepszą komunikację i przygotowanie do radzenia sobie ze stresem i konfliktami – wszystko to jest dobre dla związku” - powiedziała dr O'Reilly.

Źródło: 

  • Parikh R, Sorek E, Parikh S, Percik R, Weller A, Levy C, Skin exposure to UVB light induces a skin-brain-gonad axis and sexual behavior, DOI:https://doi.org/10.1016/j.celrep.2021.109579, dostęp: 
Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.