7 oznak niedojrzałości emocjonalnej. Czy twój partner je przejawia?

2021-08-12 10:51

Niedojrzałość emocjonalna może przejawiać się na wiele różnych sposobów. Osoby niedojrzałe emocjonalnie zazwyczaj mają wiele oczekiwań, jedocześnie nie potrafią dać zbyt wiele od siebie. Często uniemożliwia to zbudowanie trwałej, prawdziwej i pięknej relacji. Oto 7 oznak niedojrzałości emocjonalnej. SPrawdź, czy twój partner przejawia te cechy?

Niedojrzałość emocjonalna
Autor: Getty Images

Trudno jednoznacznie stwierdzić, skąd bierze się emocjonalna niedojrzałość. Zależy to od indywidualnej sytuacji każdego człowieka i jego przeszłych doświadczeń życiowych sięgających także okresu dzieciństwa. 

Jak naprawić związek

Jako najczęstsze przyczyny niedojrzałości emocjonalnej uważa się:

  • samotność lub odrzucenie
  • wychowywanie w rozbitej rodzinie
  • traumatyczne doświadczenia w przeszłości
  • trudne dzieciństwo
  • brak wsparcia ze strony opiekunów w dzieciństwie
  • zaburzenia osobowości.

Oto 7 oznak niedojrzałości emocjonalnej

Często zdarza się także, że osoby niedojrzałe emocjonalnie mają ogromne trudności w wyrażaniu swoich uczuć, nie odczuwają odpowiedzialności za swoje uczynki, mają niskie poczucie własnej wartości. Te osoby także zasługują na miłość, lecz by stworzyć piękny związek z drugą osobą, niekiedy muszą najpierw poukładać swoje sprawy, dostrzec swoje wady i rozpocząć pracę nad nimi. 

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.