“Skórka pomarańczy” to znak, że musisz pędzić do lekarza. Chirurg-onkolog o nietypowych objawach raka piersi

2023-10-13 12:22

Każdego dnia ok. 50 kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka piersi. Choć chorobie trudno zapobiec, szansa na jej wyleczenie jest duża, jeśli diagnoza zostanie postawiona odpowiednio wcześnie. Chirurg-onkolog dr Antoni Szymczak wylicza, na jakie objawy zwrócić uwagę i jak często przeprowadzać badania kontrolne. Zapraszamy do obejrzenia odcinka "Zdrowo odpytani" na temat nietypowych objawów raka piersi.

Zdrowo Odpytani: “Skórka pomarańczy” to znak, że musisz pędzić do lekarza. Chirurg-onkolog o nietypowych objawach raka piersi

Rak piersi może rozwijać się powoli i nie dawać żadnych objawów. W Polsce co roku diagnozuje się go u ok. 20 tys. kobiet, czyli ok. 50 Polek codziennie dowiaduje się, że ma raka piersi.

Na szczęście same możemy sobie pomóc i kontrolować nasz stan zdrowia. Jak to zrobić? Przede wszystkim wykonując raz w miesiącu samobadanie piersi, które zajmuje dosłownie chwilę. Co dalej? Obserwacja swojego ciała, bo poza guzem, jak mówi ekspert “może pojawić się zmiana na skórze - może być to owrzodzenie, może być to tzw. skórka pomarańczy, która przypomina wyglądem skórkę tego owocu”.

W dziewiątym odcinku “Zdrowo Odpytanych” sprawdzamy, co Polki wiedzą o raku piersi.