Zespół jelita nadwrażliwego (drażliwego): leczenie

2013-08-23 9:37

Mimo, że zespół jelita nadwrażliwego jest jednym z częstszych schorzeń układu pokarmowego, to nie ma jednego schematu, według którego przebiegałoby jego leczenie. Sprawdź, jakie leki i zioła stosuje się w łagodzeniu dolegliwości spowodowanych przez drażliwe jelito.

Leki na kaszel uzależniają. Które popularne leki na kaszel działają jak narkotyki?
Autor: Photos.com Leki na kaszel uzależniają. Które popularne leki na kaszel działają jak narkotyki?

Leczenie zespołu jelita nadwrażliwego jest dobierane indywidualnie, w zależności od objawów i ich częstotliwości. W pierwszej fazie stosuje się metody niefarmakologiczne np. zmianę diety oraz psychoterapię.

Leczenie zespołu jelita nadwrażliwego zależy od objawów

Jeśli u chorego występuje postać biegunkowa trzeba ograniczyć w diecie ilość błonnika, a także skrobi, oligosacharydów, sorbitolu i laktozy, a także wykluczyć konserwanty nasilające dolegliwości np. glutaminian sodu.
U osób z postacią zaparciową należy wprowadzić dietę bogatoresztkową (30-50 g błonnika pokarmowego na dobę) i dużą ilość płynów (do 3 litrów w ciągu dnia).
W postaci mieszanej IBS należy dostosowywać dietę do aktualnego stanu. Zmiana diety przynosi dobre efekty w przypadku, kiedy konkretne składniki przyczyniają się do zaostrzenia objawów choroby. Natomiast zmiana stylu życia, pomoc psychologiczna lub leczenie uzdrowiskowe mają służyć wyeliminowaniu psychosomatycznych przyczyn występowania choroby.

Leki stosowane w leczeniu jelita drażliwego

Kiedy metody niefarmakologiczne nie przynoszą efektu lub gdy objawy są nasilone, stosuje się leki wpływające na motorykę jelit – przeciwbiegunkowe lub przeczyszczające, leki przeciwbólowe, spazmolityczne, przeciwwzdęciowe, a także uspokajające i przeciwdepresyjne. Całkowite wyeliminowanie przyczyn choroby niestety nie jest możliwe, głównie dlatego, że nie są one ani jasne ani do końca zdefiniowane, dlatego zwykle drugą ścieżką terapeutyczną jest łagodzenie zróżnicowanych objawów IBS.
Leczenie objawowe też uzależnione jest od postaci dolegliwości: w przypadku postaci biegunkowej stosuje się:

  • leki regulujące motorykę jelit, działające przeciwbiegunkowo np. loperamid (Stoperan)
  • leki przeciwbólowe / przeciwdepresyjne
  • leki przeciwwzdęciowe

Leczenie w postaci zaparciowej polega na stosowaniu

  • leków przeczyszczających – osmotycznych
  • leków przeczyszczających – ziołowych, np. z senesem
  • leków probiotycznych
  • leków przeciwbólowych / przeciwdepresyjnych

W postaci mieszanej IBS okresowo należy dostosowywać terapię do aktualnego stanu.