Położenie pośladkowe czyli położenie podłużne miednicowe dziecka do porodu

2013-09-10 13:37

Położenie podłużne miednicowe, potocznie znane jako położenie pośladkowe, to przeciwieństwo położenia główkowego – dziecko przyjmuje pozycję pionową, ale głowę ma w górze, a bliżej wyjścia znajdują się pośladki. W ten sposób, prezentując światu tylną część ciała, zamierza przywitać go około 3 proc. dzieci.

Położenie pośladkowe czyli położenie podłużne miednicowe dziecka do porodu
Autor: thinkstockphotos.com Położenie podłużne miednicowe, potocznie znane jako położenie pośladkowe, to przeciwieństwo położenia główkowego – dziecko przyjmuje pozycję pionową, ale głowę ma w górze, a bliżej wyjścia znajdują się pośladki. W ten sposób, prezentując światu tylną część ciała, zamierza przywitać go około 3 proc. dzieci.

Położenie miednicowe znacznie utrudnia poród drogami natury. Obecnie rzadko odbywają się porody pośladkowe – zwykle dziecko w położeniu miednicowym rodzi się drogą cesarskiego cięcia. Poród pośladkowy jest trudniejszy, ponieważ pośladki mogą w niedostatecznym stopniu rozewrzeć kanał rodny i główka, która jest szersza, będzie przechodzić przez niego z wielkim trudem.

Rodzaje położenia pośladkowego

  • miednicowe zupełne: nogi dziecka zgięte we wszystkich stawach, częścią przodującą są pośladki i stópki; dziecko wygląda wtedy tak, jakby siedziało po turecku, tylko mocno ścieśnione, z wysoko uniesionymi kolanami
  • miednicowe niezupełne pośladkowe: nóżki są wyprostowane w kolanach i skierowane ku górze (stópki znajdują się obok twarzy), dziecko jest zgięte wpół niczym scyzoryk, a częścią przodującą są pośladki
  • stópkowe zupełne: obie nóżki malucha znajdują się nad szyjką macicy - przodują zatem dwie stópki
  • stópkowe niezupełne: jedna nóżka dziecka jest zgięta w kolanie, druga natomiast wchodzi do kanału rodnego - przoduje jedna stópka
  • położenie kolankowe zupełne i niezupełne (analogicznie jak w przypadku położeń stópkowych).

Jak rozpoznać położenie pośladkowe (miednicowe)?

Jeśli chcesz „pobawić się w lekarza”, próbując określić pozycję malca, o położeniu podłużnym miednicowym mogą świadczyć następujące objawy:

  • nie czujesz kopania po żebrach, a w dole brzucha i po bokach
  • serce dziecka twój partner może usłyszeć, przykładając ucho do twojego brzucha powyżej pępka.

Położenie miednicowe (pośladkowe): jak przebiega poród?

Poród siłami natury można rozważyć u kobiety, która ma prawidłową budowę miednicy, rodzi już po raz kolejny, a jej dziecko waży od 2500 do 3500 g (nie mniej ani nie więcej) i jest w położeniu miednicowym zupełnym (częścią przodującą są pośladki i stópki), z główką masymalnie przygiętą do klatki piersiowej. W pewnych sytuacjach warto podjąć próbę tzw. zewnętrznego obrotu na główkę, by uniknąć cesarskiego cięcia. Za wykonaniem cesarskiego cięcia przemawiają:

  • podejrzenie niewspółmierności płodowo-miednicowej (nieproporcjonalnie duże dziecko przy niewielkich rozmiarach miednicy kobiety)
  • zaburzenia czynności skurczowej
  • fakt, że kobieta rodzi po raz pierwszy w życiu
  • masa dziecka powyżej 3500 g lub poniżej 2500 g.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza