Zatkany nos malucha – jakie mogą być przyczyny niedrożnego nosa i jak pomóc dziecku

2022-10-25 14:14 Materiał sponsorowany

Katar to bardzo częsta dolegliwość u dzieci, będąca wynikiem infekcji, alergii lub innego czynnika wywołującego nieżyt nosa. Jeśli wydzielina w nosie jest płynna – łatwo ją usunąć i ulżyć dziecku. Kiedy jest gęsta i utrudnia oddychanie – budzi to w dziecku niepokój i rozdrażnienie, spotęgowane niewyspaniem. Ponadto spływanie wydzieliny z nosa po ścianie gardła sprzyja rozwojowi kaszlu, który nasila się nocą w wyniku zmian pozycji ciała. Sprawdź, jak pomóc maluchowi, gdy męczy się z zatkanym nosem.

Zatkany nos malucha – jakie mogą być przyczyny niedrożnego nosa i jak pomóc dziecku
Autor: Getty Images

Główne przyczyny zatkanego nosa u dzieci

Jedną z najczęstszych przyczyn zatkanego nosa u dzieci jest infekcja wirusowa, rzadziej bakteryjna. Gdy patogen wnika do jamy nosowej, wówczas uruchamiane są naturalne reakcje obronne organizmu (stan zapalny). W odpowiedzi na infekcje, produkowany jest większej ilości śluz przez komórki kubkowe, pojawia się odruch kichania i kaszlu, co pozwala usunąć patogeny poza obręb nosa. Następuje także zwiększony ruch rzęsek pokrywających błonę śluzową nosa, które przesuwają wydzielinę w kierunku gardła czy ujścia nosa. W raz z dalszym rozwojem stanu zapalnego błona śluzowa staje się przekrwiona i obrzęknięta, a oddychanie przez nos jest znacznie utrudnione.

Zatkany nos to także efekt alergii. Gdy alergen drażni błony śluzowe nosa, dochodzi wówczas do odpowiedzi ze strony układu immunologicznego powodującej nieżytu nosa oraz obrzęku tych błon. Objawy alergicznego nieżytu nosa mogą występować sezonowo (w momencie pylenia danej rośliny) lub przewlekłe (np. podczas uczulenia na roztocza kurzu). Maluch, który jest alergikiem, odczuwa zwykle swędzenie nosa i trudności z oddychaniem, a oprócz tego kicha i może mieć: zapalenie spojówek, kaszel czy podrażnienie krtani. Aby stwierdzić, czy zatkany nos jest wynikiem alergii, należy wykonać badania zlecone przez lekarza, w tym testy alergiczne.

Jak radzić sobie z zatkanym nosem u dziecka?

Aerozol do nosa z ksylometazoliną i deksopantenolem

W celu zapewnienia komfortu dziecku, należy działać objawowo. Odpowiedni preparat w formie spray’u pomoże odblokować nos w przebiegu przeziębienia oraz dodatkowo przyspieszy regenerację podrażnionej śluzówki. Aby było to możliwe, powinien zawierać substancje, które zmniejszają obrzęk tkanki (np. chlorowodorek ksylometazoliny), a także substancje, które pozytywnie wpłyną na regenerację błon śluzowych (np. deksopantenol).

Spray na katar nasic® kids* dla dzieci od 2. roku życia udrożnia małe noski i łagodzi podrażnienia dzięki zawartości ksylometazoliny i deksopantenolu. Forma spray’u ułatwia aplikację leku - bez problemu włożymy wąską i niewielką końcówkę do małego noska, a łatwa do naciśnięcia pompka ułatwi aplikację leku dziecku w sposób szybki i bezbolesny.

Nasic
Autor: materiały prasowe Link: Produkt leczniczy OTC: nasic® kids

Inhalacje (nebulizacja) solą fizjologiczną

Jeśli chcemy ulżyć dziecku, które ma wysuszoną śluzówkę, oraz wspomóc rozrzedzenie zalegającej w nosie wydzieliny, warto stosować inhalacje roztworem soli fizjologicznej (NaCl 0,9%), które pomogą nawilżyć błony śluzowe i usunąć zalegającą wydzielinę. Roztwór soli fizjologicznej można kupić w każdej aptece. Zwykle nebulizacje z soli fizjologicznej nie są jedynym sposobem leczenia objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Przedłużająca się lub ciężka infekcja dróg oddechowych u dziecka zawsze stanowi podstawę do wizyty u lekarza, który po zbadaniu dziecka zaleci odpowiednie leczenie.

Nawilżanie powietrza w domu

Nadmiernie wysuszone przy katarze śluzówki potrzebują ciągłego nawilżenia. Warto więc im pomóc i nawilżać je nie tylko przy pomocy roztworu soli fizjologicznej, lecz również poprzez stosowanie w domu nawilżaczy. Jeśli takiego nie mamy, możemy na grzejnikach rozwiesić mokre ręczniki.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza