Rozwój psychiczny

Psychologia dziecka to jedna z popularnych gałęzi psychologii rozwoju, która pozwala lepiej zrozumieć dzieci i ich potrzeby kryjące się za niektórymi reakcjami. Rozwój psychiczny jest to nieustannie zachodzący proces kolejnych i stopniowych przeobrażeń psychiki, zachowania i zdolności dziecka. Ma na celu przystosować je do życia w otaczającym świecie. Rozwój psychiczny wspiera też rozwój fizyczny oraz emocjonalno-społeczny. Co mu sprzyja, a co wpływa negatywnie? Jak wspierać rozwój psychiczny pociechy?

Lęk separacyjny to zaburzenie, w którym pacjent wyjątkowo obawia się rozłąki ze swoim bliskim. Lęk separacyjny jest również związany z uporczywymi myślami dotyczącymi rozstania z ukochanymi ludźmi, ale i z dolegliwościami fizycznymi. Jednostka ta występuje przede wszystkim u dzieci, ale lęk separacyjny spotykany jest również i u dorosłych. Jak można stwierdzić, że doświadczamy lęku separacyjnego? Jakie są jego objawy?
Twoje dziecko ma trudności z wymową, połyka głoski, niewyraźnie wymawia "r"? Czym prędzej wybierzcie się do specjalisty. Im wcześniej rozpocznie się terapia, tym jej efekty będą lepsze.
Dysleksja to nie wykręt przed nauką lecz realna dysfunkcja która wymaga pomocy. Niektórzy uważają, że dysleksja to nowomodny wykręt przed wkuwaniem. Takie podejście może zrobić dziecku krzywdę na całe życie. Jeśli uczeń z dysleksją nie uzyska pomocy w szkole i nie znajdzie oparcia w rodzicach, jego wada się pogłębi. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy dysleksji?
Każdy rodzic spotkał się z próbami wymigania się dziecka od szkoły lub przedszkola. Czasami motywacje maluchów do udawania chorób mają bardziej złożone podłoże. Dlatego bywają sytuacje, w których warto zadać sobie pytanie: czy moje dziecko faktycznie choruje? A jeśli udaje to dlaczego?
Agresja u dzieci to zjawisko, z którym spotykamy się nierzadko. Nie ma chyba grupy przedszkolnej, w której nie byłoby choć jednego rozrabiaki, dziecka, które sprawia kłopoty, jest agresywne, nielubiane przez inne dzieci. Takiego, na które wszyscy się skarżą, bo niszczy, bije, bez powodu wyzywa czy szarpie za włosy; izolowanego od rówieśników, niechcianego towarzysza grupowych zajęć. Nie zawsze chłopca – zdarza się, że agresywne i „źle wychowane” są również dziewczynki.  
Gotowość (dojrzałość) szkolna oznacza, że dziecko jest gotowe na rozpoczęcie kolejnego etapu w swoim życiu - edukacji szkolnej. Jest na tyle rozwinięte fizycznie, intelektualnie i emocjonalnie, by sprostać wymaganiom stawianym przez nowe środowisko, jakim jest szkoła. Sprawdź, czy w przypadku twojego dziecka można już mówić o gotowości szkolnej, czy powinno jeszcze pozostać w przedszkolu.
Masturbacja dziecięca często budzi wśród rodziców niepokój. Tymczasem w większości przypadków masturbacja dziecięca nie stanowi powodu do obaw - sprawdź, jakie ma przyczyny i dowiedz się, jak reagować, gdy zauważysz, że dziecko się masturbuje.
Dla dziecka na koloniach czy na obozie najważniejsze jest to, jak się czuje w grupie rówieśników. Jeśli co dzień ogarnia je przemożna tęsknota za domem, to znaczy, że jeszcze nie dojrzało do samodzielnego wyjazdu na wakacje.
Dysortografia to specyficzne zaburzenie, związane z pisaniem wyrazów z błędami ortograficznymi. I nie chodzi o to, że osoba ze zdiagnozowaną dysortografią nie zna zasad poprawnej pisowni, ale o to, że przez zakłócenia percepcji wzrokowej lub słuchowej zapisuje słowa nieprawidłowo. Przeczytaj, jakie są przyczyny dysortografii i jak przebiega jej leczenie.
Lęk u dziecka to problem, z którym rodzicowi często trudno sobie poradzić - sam jest bowiem zaniepokojony tym, co dzieje się z jego dzieckiem. Co jednak robić w takich sytuacjach - czy lęk u dziecka można pokonać i jak radzić sobie z przerażonym synem lub przerażoną córką? Sprawdź to na konkretnym przykładzie, który podają autorzy publikacji "Lęk u dziecka".
Logopeda to nie tylko terapeuta od wad wymowy. Pomaga namierzyć i usunąć bariery w komunikacji językowej, które mogą zaburzać rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dziecka. Logopeda musi mieć gruntowną wiedzę z zakresu różnych dziedzin wiedzy. Przeczytaj, czym się zajmuje logopeda i jak znaleźć dobrego logopedę dla dziecka!
Choć nazwa może sugerować co innego, to choroba sieroca pojawia się nie tylko u dzieci pozbawionych rodziców. Problem ten wynika z zaburzonych, nieprawidłowych relacji pomiędzy dzieckiem a jego opiekunami. Zagadnienie choroby sierocej jest wyjątkowo istotne, ponieważ związane z nią dolegliwości wpływają zarówno na przebieg rozwoju dziecka, jak i na jego funkcjonowanie w dorosłym życiu.

Jednym z zadań psychologii dziecka jest badanie rozwoju psychicznego dzieci, czyli procesów psychologicznych, jakie zachodzą w nich od momentu przyjścia na świat do okresu dojrzewania. Pod pojęciem rozwój psychiczny kryje się również rozwój poznawczy, motoryczny, emocjonalny, społeczny oraz umiejętności językowych.

Rozwój psychiczny to długotrwały proces mający za zadanie przystosować dziecko do życia w społeczeństwie. Aby przebiegał pomyślnie, niezwykle ważna jest rola rodziców, którzy powinni bacznie obserwować swoją pociechę i uczyć ją prawidłowych zachowań. Każdy etap rozwoju cechuje odmienne potrzeby dziecka, które wymagają różnych metod ich zaspokajania.

Jak wspierać rozwój psychiczny dziecka? Kilka wskazówek

Eksperci podkreślają, że wychowywanie dziecka to, coś więcej, niż zaspokajanie ich podstawowych potrzeb i wygodnego życia. Rodzice powinni zapewnić dziecku bezpieczeństwo i ofiarowywać mu wiele emocji. Kilka rad, którymi warto się kierować, aby lepiej zrozumieć psychikę swojej pociechy i pomóc mu odkryć własną tożsamość, m.in.:

  1. Obserwować zachowania i emocje dziecka (interesować się tym, co robi i mówi).
  2. Okazywać dziecku miłość i należytą uwagę.
  3. Rozmawiać na różne tematy.
  4. Wspólnie spędzać wolny czas.
  5. Poszerzać wiedzę na temat rozwoju psychicznego dziecka.
  6. Współodczuwać i przekazywać dobre wzorce.
  7. Pokazywać dziecku świat, ale dawać mu samodzielnie doświadczać i eksplorować.

Prawidłowy rozwój psychiczny mogą utrudniać kontrola i nadmierne wstawiennictwo rodziców. Nie pomogą również teksty, które uczą dyskryminacji i utrwalają stereotypy.

 

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza