Ratuj dziecko, gdy się zakrztusi

2009-07-14 14:40

Jak udzielić pierwszej pomocy podczas zachłyśnięcia? Oto schemat krok po kroku.

Ratuj dziecko, gdy się zakrztusi
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Spis treści

  1. Jeśli dziecko traci przytomność i nasze czynności nie skutkują:
  2. Jeśli 5 prób oddechów się nie powiodło:

W przypadku zakrztuszenia dziecka należy na wstępie ocenić rodzaj kaszlu:

  • jeśli jest to kaszel efektywny - głośny, wyraźny, dziecko może nabrać powietrza do płuc, płacze i reaguje na twoje sygnały – zachęć je do samodzielnego „wykaszlenia” ciała obcego z dróg oddechowych
  • jeśli jest to kaszel nieefektywny – cichy, bezgłośny, dziecko nie może oddychać, sinieje – rozpocznij procedurę pierwszej pomocy.

Najpierw zawołaj po pomoc – należy jak najszybciej wezwać pogotowie – nr tel. 999 lub 112 (z telefonów komórkowych). Następnie:

1. Pochyl dziecko do przodu i 5 razy mocno uderzamy otwartą dłonią między łopatkami. Jeśli dziecko jest cięższe, możesz je położyć w poprzek kolan.

2. Jeśli to nie pomogło, klęknij za dzieckiem, pochyl je do przodu, ułóż swoje ramiona pod jego ramionami, obejmując tułów. Jedną rękę zawiń w pięść, obejmij ją drugą ręką i 5 razy mocno uciśnij nadbrzusze od góry do siebie w połowie odległości miedzy pępkiem a końcem mostka. 5 uderzeń między łopatkami i 5 uciśnięć nadbrzusza wykonuj na przemian. Po każdych 5 czynnościach sprawdź, czy ciało obce nie wypadło.

zdjcie-2.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Jeśli dziecko traci przytomność i nasze czynności nie skutkują:

3. Połóż dziecko na płaskiej powierzchni. Trzymając dłoń na czole odegnij jego głowę i unieś bródkę. Pozwoli to udrożnić drogi oddechowe oraz sprawdzić, czy ciała obcego nie widać i czy nie da się go usunąć palcem

4. Ponieważ dziecko nie oddycha nabierz powietrza, obejmij swoimi ustami usta dziecka i wdmuchuj swoje powietrze wydechowe. Pamiętaj przy tym o zatkaniu nosa dziecka – zapobiega to ucieczce powietrza. Twój oddech powinien unieść klatkę piersiową dziecka i trwać ok. 1 – 1,5 sek. Wykonaj cykl 5 oddechów.

Jeśli klatka nie unosi się po oddechu, przed następnym spróbuj raz jeszcze ułożyć prawidłowo głowę dziecka (patrz obrazek 3).

Jeśli 5 prób oddechów się nie powiodło:

5. Wykonuj 30 uciśnięć klatki piersiowej nasadą dłoni tuż powyżej połączenia żeber z mostkiem, z częstotliwością 100 na minutę. Po 30 uciśnięciach sprawdź czy ciała obcego nie ma w jamie ustnej i czy nie da się go usunąć (patrz obrazek 3). Jeśli nie – wykonujemy 2 oddechy ratownicze (patrz obrazek 4) i kolejne 30 uciśnięć (patrz obrazek 5).

6. Jeśli dziecko jest większe lub osoba udzielająca pomocy mniejsza, można do uciśnięć klatki piersiowej używać obu dłoni. Czynności kontynuuj do skutku. Jeśli uda się usunąć ciało obce z dróg oddechowych, jeśli któryś z twoich oddechów uniósł jego klatkę piersiową i dziecko zaczęło ruszać się, kaszleć i oddycha prawidłowo – nawet gdy jest wciąż nieprzytomne, ułóż je na boku i czekaj na przybycie pogotowia.

Nawet jeśli udało ci się skutecznie przeprowadzić pierwszą pomoc, dziecko musi być koniecznie zbadane przez lekarza, który stwierdzi czy zakrztuszenie nie spowodowało obrażeń wewnętrznych i czy fragmenty ciała obcego nie zostały w drogach oddechowych.

kampania edukacyjna "Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszeń"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza