Monitorowanie owulacji (monitoring owulacji) - jak sprawdzić, kiedy mam owulację?

2021-04-15 14:31 Monika Majewska

Monitorowanie owulacji to jedno z podstawowych badań, które powinna wykonać kobieta bezskutecznie starająca się o dziecko. Monitorowanie owulacji pozwala ustalić, kiedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, a co za tym idzie - kiedy są największe szanse na zajście w ciążę. Sprawdź, na czym polega monitorowanie owulacji.

Monitorowanie owulacji określane również jako monitoring owulacji to jedno z podstawowych badań, które wykonuje się w diagnostyce niepłodności.

Jego celem jest ustalenie, czy rozwój pęcherzyka Graafa jest prawidłowy oraz kiedy zaczyna się owulacja, tzn. kiedy dochodzi (czy w ogóle dochodzi) do pęknięcia tego pęcherzyka i uwolnienia z niego dojrzałej komórki jajowej. Badanie pozwala również wyznaczyć najbardziej prawdopodobny termin jajeczkowania, co ułatwia poczęcia dziecka.

Spis treści

 1. Monitorowanie owulacji - wskazania do badania
 2. Monitorowanie owulacji - na czym polega?
 3. Monitorowanie owulacji - wyniki badań
 4. Monitorowanie owulacji - cena

Monitorowanie owulacji - wskazania do badania

Monitorowanie owulacji to badanie, które jest przeznaczone dla wszystkich kobiet, które współżyją co najmniej rok bez zabezpieczenia i nie mogą zajść w ciążę. Wskazane jest także u kobiet w trakcie stymulacji jajeczkowania.

Monitorowanie owulacji - na czym polega?

Monitorowanie owulacji polega na wykonaniu kilku badań za pomocą ultrasonograficznej głowicy dopochwowej (USG dopochwowe) w pewnych odstępach czasu. Na pierwsze badanie kobieta powinna się zgłosić na początku cyklu (pomiędzy piątym a ósmym dniem, licząc od pierwszego dnia miesiączki). Wówczas lekarz ocenia ilość pęcherzyków w jajniku. Podczas kolejnych wizyt lekarz będzie obserwował:

 • wzrastanie pęcherzyka Graafa i ewentualnie wszelkie nieprawidłowości, takie jak nagłe zmniejszenia jego rozmiarów, zapadnięcie jego ścian oraz pojawienia się płynu pęcherzykowego w okolicy owulującego jajnika oraz w zatoce Douglasa (najniżej położonym miejscu w jamie brzusznej);
 • przemiany błony śluzowej pokrywającej wnętrze macicy, czyli endomerium;
 • przemiany zachodzące w kanale szyjki pod postacią gromadzenia się w nim śluzu szyjkowego w okresie okołoowulacyjnym;

Obserwacje te będą trwały do momentu pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej. Na tej podstawie ocenia, czy dni płodne się zaczęły. Pomocniczo wykonuje się także badania krwi, których celem jest oznaczenie poziomu hormonów.

Na monitorowanie owulacji składają się zwykle 3-4 badania, które wykonuje się w wciągu całego cyklu. Jednak u kobiet, których cykle są nieregularne, liczba ta może wzrosnąć do 8-10.

Monitorowanie owulacji - wyniki badań

Jeśli w czasie badania pęcherzyki nie osiągają odpowiedniego rozmiaru, lekarz może podjąć decyzję o podaniu leków, które wspomogą ich rozwój. Jeśli pęcherzyki rozwijają się prawidłowo, ale nie pękają, lekarz powinien poszukać przyczyny takiego stanu. Brak jajeczkowania może być spowodowany m.in.

Lekarz może także podjąć decyzję o wspomaganiu farmakologicznym, które wywoła pęknięcie pęcherzyka. Wówczas badanie pozwala określić, kiedy dokładnie można podać tego typu lek.

Monitorowanie owulacji - cena

Koszt jednego badania USG wynosi ok. 150 zł.

  Diagnostyka niepłodności
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

  Czytaj więcej
  Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
  KOMENTARZE
  Meg
  |

  To wyrzuć lady comp bo to badziew zwykle apki działają dużo lepiej jak będziesz wpisywała temperatutę. Ja ma lady comp baby kupiłam żeby sprawdzić czy działa bo od pół roku nie mam owulacji a on cały czas ni ją pokazuje

  lena
  |

  ja mam Baby-comp i według tego komputerka największe prawdopodobieństwo dziewczynki jest w owulację i dzień przed owulacją

  magnolia478
  |

  Chemy mieć z mężem jeszcze jedno dziecko,tym razem dziewczynkę.Kiedy najlepiej jest się kochać by począć dziewczynkę,