Wody termalne a ciąża. Czy z wód termalnych mogą korzystać kobiety w ciąży?

2013-03-13 15:40 opracowanie redakcja na podstawie materiałów prasowych

Kobiety w ciąży coraz częściej korzystają z basenów z wodą termalną lub zabiegów kosmetycznych opartych na leczniczych właściwościach tych wód. Jak potwierdzają lekarze: kobiety będące w ciąży, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, mogą z powodzeniem korzystać z tego typu przyjemności.

Europejscy lekarze docenili właściwości wód termalnych już kilkaset lat temu. W Polsce lecznicze źródła przechodzą swój renesans. Są znane głównie z pozytywnego wpływu na ludzki organizm: polepszają samopoczucie, poprawiają wygląd skóry, a także są doskonałym środkiem leczniczym i rehabilitacyjnym. Wszystko dzięki ich specyficznemu składowi, który odznacza się unikatowym zestawienie mikroelementów i pierwiastków oraz niskiemu charakterowi zasadowemu. Wody termalne mają więc wartościowy wpływ zarówno na przyszłą mamę, jak i dziecko.

Jaka woda termalna jest najlepsza dla przyszłej mamy?

Wody w basenach termalnych, w zależności od źródła ich wydobycia, mają różnorodną zawartość mineralną. Nie bez znaczenia jest więc miejsce, które wybierzemy na leczniczą kąpiel.
– Woda termalna pozyskiwana z odwiertu w Bukowinie Tatrzańskiej jest typu siarczanowo-chlorkowo-wapniwo-sodowego o mineralizacji 1,5g/dm3 – komentuje Piotr Kuchta Prezes kompleksu BUKOVINA Terma Hotel Spa posiadającego największy zespół basenów termalnych w Polsce. – Ważne dla zdrowia zawarte w niej składniki to: sód, wapń, chlor, potas, siarka, magnez oraz chrom, które dobrze wpływają na kondycję kobiety ciężarnej.

Kąpiele zażywane w wodach termalnych poprawiają również ogólną kondycję psychofizyczną i pomagają kobiecie w obniżeniu stresu. – Ale to nie wszystko, wody termalne zmniejszają także otyłość a nawet eliminują bezsenność. Dodatkowo regenerują gospodarkę hormonalną organizmu, znacznie poprawiają przemianę materii, pomagają na bóle głowy i stawów oraz zdecydowanie przyspieszają rekonwalescencję po zabiegach i przebytych schorzeniach - wylicza dr Anna Galica.

Ważne

– Zawsze w takich kwestiach najlepiej poradzić się lekarza ginekologa prowadzącego ciążę, który udzieli nam wszystkich potrzebnych informacji i określi zdolność ciężarnej do korzystania z wód termalnych – dr Anna Galica - lekarz pediatra, specjalista neonatolog. – Pamiętajmy, że ciąża to nie choroba.

Zabiegi kosmetyczne zakazane w ciąży

Wody termalne, chlor i ciąża

Wiele kobiet chcąc korzystać z kąpieli w basenie czuje obawę przed niekorzystnym wpływem chloru na zdrowie swoje i dziecka. Obecnie lekarze starają się obalić ten mit. Najnowsze badania nie wykazały związku między chlorowaną wodą a niewłaściwym przebiegiem ciąży. Warto jednak, przed wizytą na basenie, zapytać ginekologa o to, czy w naszym osobistym przypadku nie ma takich przeciwwskazań. Z pewnością wtedy będziemy spokojniejsze i w pełni skorzystamy z pozytywnych właściwości kąpieli.
– Woda w bukowińskich termach zawiera jedynie niewielką ilość chloru konieczną do utrzymania czystości w basenie – komentuje Piotr Kuchta. – Jeżeli lekarz ginekolog nie zaleci inaczej, przyszła mama może jak najbardziej z naszych basenów korzystać.

Zbiegi Spa w ciąży

Dla mam pragnących o siebie zadbać w okresie ciąży doskonałą formą relaksu, prócz kąpieli w basenach termalnych, są także zabiegi w Spa. Specjaliści zalecają zabiegi, w których skład wchodzą tylko naturalne składniki. W trakcie ciąży należy unikać kosmetyków mających efekt rozgrzewający, zrezygnować z zabiegów laserowych oraz różnego rodzaju peelingów.

Materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE