Wody termalne a ciąża. Czy z wód termalnych mogą korzystać kobiety w ciąży?

2013-03-13 15:40 opracowanie redakcja na podstawie materiałów prasowych

Kobiety w ciąży coraz częściej korzystają z basenów z wodą termalną lub zabiegów kosmetycznych opartych na leczniczych właściwościach tych wód. Jak potwierdzają lekarze: kobiety będące w ciąży, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, mogą z powodzeniem korzystać z tego typu przyjemności.

Europejscy lekarze docenili właściwości wód termalnych już kilkaset lat temu. W Polsce lecznicze źródła przechodzą swój renesans. Są znane głównie z pozytywnego wpływu na ludzki organizm: polepszają samopoczucie, poprawiają wygląd skóry, a także są doskonałym środkiem leczniczym i rehabilitacyjnym. Wszystko dzięki ich specyficznemu składowi, który odznacza się unikatowym zestawienie mikroelementów i pierwiastków oraz niskiemu charakterowi zasadowemu. Wody termalne mają więc wartościowy wpływ zarówno na przyszłą mamę, jak i dziecko.

Jaka woda termalna jest najlepsza dla przyszłej mamy?

Wody w basenach termalnych, w zależności od źródła ich wydobycia, mają różnorodną zawartość mineralną. Nie bez znaczenia jest więc miejsce, które wybierzemy na leczniczą kąpiel.
– Woda termalna pozyskiwana z odwiertu w Bukowinie Tatrzańskiej jest typu siarczanowo-chlorkowo-wapniwo-sodowego o mineralizacji 1,5g/dm3 – komentuje Piotr Kuchta Prezes kompleksu BUKOVINA Terma Hotel Spa posiadającego największy zespół basenów termalnych w Polsce. – Ważne dla zdrowia zawarte w niej składniki to: sód, wapń, chlor, potas, siarka, magnez oraz chrom, które dobrze wpływają na kondycję kobiety ciężarnej.

Kąpiele zażywane w wodach termalnych poprawiają również ogólną kondycję psychofizyczną i pomagają kobiecie w obniżeniu stresu. – Ale to nie wszystko, wody termalne zmniejszają także otyłość a nawet eliminują bezsenność. Dodatkowo regenerują gospodarkę hormonalną organizmu, znacznie poprawiają przemianę materii, pomagają na bóle głowy i stawów oraz zdecydowanie przyspieszają rekonwalescencję po zabiegach i przebytych schorzeniach - wylicza dr Anna Galica.

Ważne

– Zawsze w takich kwestiach najlepiej poradzić się lekarza ginekologa prowadzącego ciążę, który udzieli nam wszystkich potrzebnych informacji i określi zdolność ciężarnej do korzystania z wód termalnych – dr Anna Galica - lekarz pediatra, specjalista neonatolog. – Pamiętajmy, że ciąża to nie choroba.

Zabiegi kosmetyczne zakazane w ciąży

Wody termalne, chlor i ciąża

Wiele kobiet chcąc korzystać z kąpieli w basenie czuje obawę przed niekorzystnym wpływem chloru na zdrowie swoje i dziecka. Obecnie lekarze starają się obalić ten mit. Najnowsze badania nie wykazały związku między chlorowaną wodą a niewłaściwym przebiegiem ciąży. Warto jednak, przed wizytą na basenie, zapytać ginekologa o to, czy w naszym osobistym przypadku nie ma takich przeciwwskazań. Z pewnością wtedy będziemy spokojniejsze i w pełni skorzystamy z pozytywnych właściwości kąpieli.
– Woda w bukowińskich termach zawiera jedynie niewielką ilość chloru konieczną do utrzymania czystości w basenie – komentuje Piotr Kuchta. – Jeżeli lekarz ginekolog nie zaleci inaczej, przyszła mama może jak najbardziej z naszych basenów korzystać.

Zbiegi Spa w ciąży

Dla mam pragnących o siebie zadbać w okresie ciąży doskonałą formą relaksu, prócz kąpieli w basenach termalnych, są także zabiegi w Spa. Specjaliści zalecają zabiegi, w których skład wchodzą tylko naturalne składniki. W trakcie ciąży należy unikać kosmetyków mających efekt rozgrzewający, zrezygnować z zabiegów laserowych oraz różnego rodzaju peelingów.

Materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE