Suchość pochwy w ciąży. Środki nawilżające pochwę w ciąży

2012-11-05 13:48 Anna Ławniczak

Suchość pochwy w ciąży nie pojawia się u każdej kobiety. Jeśli suchość pochwy wystąpi, to z reguły w pierwszym trymestrze. Jest to spowodowane zawirowaniami hormonalnymi. Jak sobie radzić z suchością pochwy w ciąży? Czy w ciąży można stosować środki nawilżające pochwę?

Suchość pochwy w ciąży. Nie ma w niej nic chorobliwego (jeśli oczywiście nie jest objawem infekcji pochwy - wtedy trzeba szybko ją wyleczyć). Suchość pochwy w ciąży pojawia się u niektórych kobiet, zazwyczaj w pierwszym trymestrze. Suchość pochwy daje różne objawy: od dyskretnych (lekki dyskomfort, momentami pieczenie, nieprzyjemne odczucia podczas seksu) po uciążliwe: ból i pieczenie pochwy nawet podczas chodzenia, całkowita niemożność uprawiania seksu, bo jest zbyt bolesny. Z problemem suchości pochwy w ciąży można jednak sobie poradzić.

Suchość pochwy w ciąży - tabletki dopochwowe, globulki i żele

W ciąży można stosować bardzo wiele środków do nawilżania pochwy, które skutecznie likwidują problem suchości. Są dostępne w kremach, żelach, globulkach i tabletkach dopochwowych. Zawierają kwas hialuronowy, kwas mlekowy, niekiedy środki zapobiegające infekcjom. Takie preparaty stosujemy zgodnie ze wskazaniami w ulotce lub rekomendacją lekarza. Zazwyczaj trzeba je aplikować w pewnych odstępach czasu. Bywa, że wystarczy tygodniowa kuracja, by usunąć problem. Można również stosować lubrykanty bezpośrednio przed stosunkiem. Najlepiej wybierać hypoalergiczne i bez substancji zapachowych. Najbezpieczniejsze są lubrykanty na bazie silikonu, bo w ich przypadku podrażnień śluzówki jest niemal zerowe. Wszystkie środki nawilżające i większość lubrykantów działają tylko na powierzchni błony śluzowej i nie przedostają się do krwi. Są więc całkowicie bezpieczne dla dziecka i mamy.

Ważne

Suchość pochwy w ciąży - tego nie stosuj

W czasie ciąży zabronione są lubrykanty zawierające jakiekolwiek afrodyzjaki. Chemiczne środki pobudzające doznania erotyczne mogą być bowiem szkodliwe. Lepiej również zrezygnować z lubrykantów smakowych i zapachowych, by nie wywołać reakcji alergicznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
gość
|

u mnie suchość pochwy występowała prawie po każdym płynie do higieny intymnej dokąd nie polecono mi w aptece emulsji. Jestem alergikiem więc miałam trochę obaw , ale okazało się że jest naprawdę skuteczny-nie zawiera sls-ów ani innych środków drażniących, ma natomiast aloes i pantenol które doskonale nawilżają oraz regenerują błony śluzowe, a tak przy okazji nie polecam przesadnej higieny- jak zniszczymy naturalną ochronę to droga otwarta dla wszelkiego rodzaju infekcji.

Ewelina
|

Na suchość mogę polecić lubrykanty na bazie silikonu, których sama używam. Jest ich całkiem spory wybór w sieci. Ja kupuję w sklepie erotycznym Sexshop112.pl

Lottka
|

Suchość pochwy jest bardzo dokuczliwa w codziennym życiu, mnie bardzo pomaga żel, którym smaruje się codziennie po kąpieli, bardzo również pomaga przed seksem. Sprawdza się również w podróży, po basenie, siłowni, polecam.