Suchość pochwy w ciąży. Środki nawilżające pochwę w ciąży

2012-11-05 13:48

Suchość pochwy w ciąży nie pojawia się u każdej kobiety. Jeśli suchość pochwy wystąpi, to z reguły w pierwszym trymestrze. Jest to spowodowane zawirowaniami hormonalnymi. Jak sobie radzić z suchością pochwy w ciąży? Czy w ciąży można stosować środki nawilżające pochwę?

Suchość pochwy w ciąży. Czy można stosować środki nawilżające na suchość pochwy w ciąży
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Suchość pochwy w ciąży

Spis treści

  1. Suchość pochwy w ciąży - tabletki dopochwowe, globulki i żele

Suchość pochwy w ciąży. Nie ma w niej nic chorobliwego (jeśli oczywiście nie jest objawem infekcji pochwy - wtedy trzeba szybko ją wyleczyć). Suchość pochwy w ciąży pojawia się u niektórych kobiet, zazwyczaj w pierwszym trymestrze. Suchość pochwy daje różne objawy: od dyskretnych (lekki dyskomfort, momentami pieczenie, nieprzyjemne odczucia podczas seksu) po uciążliwe: ból i pieczenie pochwy nawet podczas chodzenia, całkowita niemożność uprawiania seksu, bo jest zbyt bolesny. Z problemem suchości pochwy w ciąży można jednak sobie poradzić.

Suchość pochwy w ciąży - tabletki dopochwowe, globulki i żele

W ciąży można stosować bardzo wiele środków do nawilżania pochwy, które skutecznie likwidują problem suchości. Są dostępne w kremach, żelach, globulkach i tabletkach dopochwowych. Zawierają kwas hialuronowy, kwas mlekowy, niekiedy środki zapobiegające infekcjom. Takie preparaty stosujemy zgodnie ze wskazaniami w ulotce lub rekomendacją lekarza. Zazwyczaj trzeba je aplikować w pewnych odstępach czasu. Bywa, że wystarczy tygodniowa kuracja, by usunąć problem. Można również stosować lubrykanty bezpośrednio przed stosunkiem. Najlepiej wybierać hypoalergiczne i bez substancji zapachowych. Najbezpieczniejsze są lubrykanty na bazie silikonu, bo w ich przypadku podrażnień śluzówki jest niemal zerowe. Wszystkie środki nawilżające i większość lubrykantów działają tylko na powierzchni błony śluzowej i nie przedostają się do krwi. Są więc całkowicie bezpieczne dla dziecka i mamy.

Ważne

Suchość pochwy w ciąży - tego nie stosuj

W czasie ciąży zabronione są lubrykanty zawierające jakiekolwiek afrodyzjaki. Chemiczne środki pobudzające doznania erotyczne mogą być bowiem szkodliwe. Lepiej również zrezygnować z lubrykantów smakowych i zapachowych, by nie wywołać reakcji alergicznej.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza