Pielęgnacja PIERSI w ciąży

2007-05-07 12:18

Powiększenie się piersi to często pierwsza oznaka ciąży. By biust zachował sprężystość, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Do dyspozycji masz wiele różnorakich balsamów i kremów do biustu, ale skuteczne mogą być również metody domowe.

Pielęgnacja PIERSI w ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com

Im wcześniej zatroszczysz się o piersi, tym lepsze efekty osiągniesz. Zacznij od dobrania odpowiedniego biustonosza, czyli takiego, który ma przede wszystkim prawidłowy rozmiar. Stanik musi być odpowiednio dopasowany pod biustem (za luźny obwód nie podtrzyma piersi), a miseczki muszą mieścić cały biust (nie mogą powstawać "bułeczki" nad krawędzią biustonosza). Unikaj staników "rosnących", bo szybko się rozciągają i powodują obwisanie biustu. Musisz po prostu reagować na zmiany rozmiaru piersi, kupując dostosowany do niego biustonosz.

Pielęgnacja piersi w ciąży

Świetnym sposobem na ujędrnienie biustu jest stosowanie naprzemiennych, zimnych i ciepłych kilkudziesięciosekundowych przyszniców. To doskonała gimnastyka dla naczyń krwionośnych, które pod wpływem temperatury kurczą się i rozszerzają. Po wyjściu spod prysznica nie zapomnij o ich nawilżeniu. Możesz smarować się zwykłymi balsamami do ciała lub wybrać krem do pielęgnacji biustu. Na rynku są dostępne również preparaty przeznaczone specjalnie dla przyszłych mam. Ważne jest to, byś przed kupieniem upatrzonego preparatu dokładnie przeczytała ulotkę, bo nie wszystkie z nich można stosować w czasie karmienia piersią. Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki będziesz wmasowywać kosmetyk. Rozprowadzaj go kolistymi ruchami od dolnych żeber poprzez dekolt aż do ramion. Bolące brodawki możesz delikatnie smarować łagodną oliwką dla dzieci. W trzecim trymestrze ciąży możesz też zacząć wykonywać masaże, by przygotować piersi do karmienia. Wykonuje się je suchym ręcznikiem lub miękką szczoteczką. Pamiętaj jednak, by robić to ostrożnie, bo stymulacja brodawek powoduje wydzielanie oksytocyny, hormonu wywołującego skurcze macicy.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza