Kilka ciekawostek na temat CIĄŻY

2008-04-22 5:36

Nie bez powodu ciąża nazywana jest stanem odmiennym. To naprawdę niezwykły czas. I ciągle dowiadujemy się o nim czegoś nowego. Niektóre odkrycia i hipotezy na temat ciąży są bardzo zaskakujące.

Kilka ciekawostek na temat CIĄŻY
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Stężenie estrogenów we krwi kobiety ciężarnej jest prawie 1000 razy większe niż przed ciążą!
 2. Serce kobiety w ciąży bije szybciej
 3. W ciąży kobiecie jest cieplej
 4. Dieta przyszłej mamy jest przyczyną wnętrostwa
 5. Liczba rodzących się chłopców i dziewczynek zmienia się wraz z porami roku
 6. Test na płeć dziecka
 7. Przez pierwsze tygodnie ciąży zarodki męskie i żeńskie wyglądają tak samo
 8. Ojcowie mający stresujące zawody częściej mają córki
 9. Apetyt na seks zmienia się
 10. Większość przyszłych mam zauważa, że urosły im stopy
 11. W ostatnich tygodniach ciąży pojawiają się dziwne, często koszmarne sny
 12. O tym, czy dziecko będzie prawo- czy leworęczne, nie decydują różnice w budowie lewej i prawej półkuli mózgu
 13. Spaczone łaknienie
 14. Zespół niespokojnych nóg

Stężenie estrogenów we krwi kobiety ciężarnej jest prawie 1000 razy większe niż przed ciążą!

A to m.in. estrogeny odpowiadają za zmiany, jakie zachodzą wtedy w organizmie – zarówno fizyczne (powiększanie się macicy, zwiększenie ilości krwi i naczyń krwionośnych, rozwój kanalików mlekowych), jak i psychiczne (huśtawka nastrojów, instynkt budowania gniazda). Nic więc dziwnego, że przy tak ogromnym wzroście poziomu estrogenów kobieta w ciąży to „chodząca bomba”, która musi co jakiś czas wybuchać.

Serce kobiety w ciąży bije szybciej

Naukowcy przypuszczają, że dzieje się tak dlatego, że objętość krwi wzrasta o ok. 30 proc. – w naczyniach krwionośnych kobiety krąży o 1,5 litra krwi więcej niż przed ciążą. Ponieważ krwi jest dużo więcej, serce musi pracować intensywniej, aby zapewnić jej właściwe krążenie. Efektem tego jest przyspieszone tętno.

W ciąży kobiecie jest cieplej

Dzięki gonadotropinie kosmówkowej (hCG) i przyspieszeniu tempa przemiany materii (o 25 proc.) podwyższa się temperatura ciała. Niestety, ciąża wiąże się też z intensywniejszym wydzielaniem potu.

Dieta przyszłej mamy jest przyczyną wnętrostwa

Tak głosi jedna z hipotez. Wnętrostwo to schorzenie polegające na tym, że jądra płodu nie zstępują do moszny, pozostając w jamie brzusznej. Zstąpienie jąder powinno nastąpić ok. 37. tygodnia ciąży, ale w ciągu ostatnich stu lat aż trzykrotnie częściej notuje się przypadki, gdy tak się nie dzieje. Według badaczy, przyczyną może być duże stężenie estrogenów w macicy, spowodowane dietą matki – bogatą w tłuszcze i białko, a ubogą w błonnik.

Liczba rodzących się chłopców i dziewczynek zmienia się wraz z porami roku

Na przykład w Stanach Zjednoczonych szczyt urodzeń chłopców przypada na czerwiec.

Test na płeć dziecka

Przez pierwsze tygodnie ciąży zarodki męskie i żeńskie wyglądają tak samo

Każdy ma dwie cewki: przewód Wolffa i przewód Müllera. Dopiero w 9. tygodniu u dziewczynek przewód Müllera stanie się układem rozrodczym, a Wolffa zaniknie. U chłopców natomiast na odwrót – z przewodu Wolffa wykształci się układ rozrodczy męski, a zaniknie przewód Müllera.

Ojcowie mający stresujące zawody częściej mają córki

Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że wysokie stężenie hormonów stresu zakłóca równowagę hormonów płciowych.

Apetyt na seks zmienia się

W pierwszym trymestrze ciąży wiele kobiet odczuwa niechęć do zbliżeń seksualnych. Spowodowane jest to złym samopoczuciem, rozdrażnieniem, zmęczeniem. Z kolei niektóre kobiety właśnie wtedy odczuwają wzmożone potrzeby seksualne. Po 4. miesiącu ciąży ochotę na seks mają niemal wszystkie ciężarne. Wiele doświadcza silniejszych niż wcześniej orgazmów. Ma to związek z lepszym ukrwieniem pochwy i macicy.

Większość przyszłych mam zauważa, że urosły im stopy

Hormony ciążowe rozluźniają więzadła, na skutek czego stopy powiększają się, zwłaszcza że obciąża je kilkanaście dodatkowych kilogramów. Po urodzeniu dziecka ponad połowa kobiet nosi buty o rozmiar większe niż dawniej.

W ostatnich tygodniach ciąży pojawiają się dziwne, często koszmarne sny

Na przykład śnisz, że zamiast dziecka rodzi się małe zwierzątko czy stworek niepodobny do człowieka, że dziecko ma wady wrodzone albo umiera. Przyczyną tych snów są prawdopodobnie zmiany hormonalne. Nie trzeba się jednak nimi przejmować czy bać się. Sny te spełniają pozytywną funkcję – pozwalają na wyartykułowanie lęków i oswojenie się z nimi. W ten sposób psychika ciężarnej kobiety pomaga jej zrozumieć i zracjonalizować obawy związane z porodem.

O tym, czy dziecko będzie prawo- czy leworęczne, nie decydują różnice w budowie lewej i prawej półkuli mózgu

Jest dokładnie na odwrót! Okazało się bowiem, że już ok. 10 tygodnia życia płód wykonuje pojedyncze ruchy ramionami i już wtedy preferuje prawą lub lewą rączkę – i tak zostaje do końca życia. Tymczasem zróżnicowanie półkul mózgu następuje później! A więc to wybór lewej lub prawej ręki powoduje powstanie różnic między prawą a lewą połową mózgu.

Spaczone łaknienie

To rzadka przypadłość, która pojawia się u niektórych ciężarnych. Zachcianki to w ciąży rzecz normalna, ale są kobiety, które mają apetyt na... glinę, kredę, pastę do zębów, a nawet wypalone zapałki! Specjaliści nie wiedzą, skąd się to bierze, być może w ten sposób kobieta chce podświadomie uzupełnić niedobór pewnych składników odżywczych. Spaczone łaknienie może zakłócać przyswajanie ważnych minerałów, jeśli więc się pojawi, trzeba zgłosić to lekarzowi.

Zespół niespokojnych nóg

To dręczące uczucie „ruchliwości” i niepokoju czyhające wewnątrz stóp lub nóg, odczuwane zwykle w nocy i niepozwalające spać. Dotyka ok. 15 proc. kobiet w ciąży. Przyczyny tej dolegliwości nie są znane, podobnie jak skuteczne sposoby jej łagodzenia (leki można stosować dopiero po ciąży).

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza