Szkoła rodzenia - miejsce dla kobiet w ciąży

2007-05-07 13:34

Odkąd okazało się, że jesteś w ciąży, najbliżsi traktują cię jak księżniczkę. Nie pozwalają się przemęczać, dbają o twój relaks i dietę. Jednak podczas porodu będziesz zdana przede wszystkim na siebie. Im lepiej się do niego przygotujesz, tym łatwiej sobie poradzisz. Pomoże ci w tym szkoła rodzenia.

Szkoła rodzenia - miejsce dla kobiet w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Szkoła rodzenia może funkcjonować on-line.

Dlaczego warto się tam zapisać?

Ponieważ niemal wszyscy przyszli rodzice mają mnóstwo pytań i wątpliwości. I żadna babcia, koleżanka, fi lm czy poradnik nie odpowiedzą na nie tak profesjonalnie, wyczerpująco i z taką znajomością rzeczy jak położna czy lekarz, którzy na co dzień pracują z mamami i noworodkami.

Czego można się nauczyć?

W szkole rodzenia otrzymasz wyczerpującą wiedzę o tym, jak przebiegają ciąża i poród (zarówno naturalny, jak i zabiegowy), jak wyliczyć termin przyjścia dziecka na świat oraz jakie badania trzeba zrobić i jakie odbyć wizyty lekarskie. Nauczysz się także, jak radzić sobie z bólem i lękiem. Pomogą ci w tym ćwiczenia oddechowe, wzmacniające i rozciągające mięśnie (ich zbawienne skutki odczujesz przed, w trakcie i po porodzie). Dowiesz się o naturalnych i farmakologicznych sposobach znieczulania w czasie porodu i o tym, jak możesz porozumiewać się z maleństwem, gdy jest ono jeszcze w twoim brzuchu i kiedy już przyjdzie na świat. Będziesz wiedziała, co zabrać ze sobą do szpitala – dla siebie i dla dziecka. Usłyszysz, jak karmić piersią i co zrobić, jeśli na tej drodze pojawią się jakieś trudności. A także, jak kąpać i przewijać noworodka (z lekcją poglądową, podczas której „kąpie się” lalkę), jak pielęgnować jego skórę, pępek itp. Dzięki zdobytym w szkole informacjom zrozumiesz, na czym polega połóg i jak sobie radzić, gdy dopadnie cię tzw. baby blues (huśtawka nastrojów, rozczarowanie i przygnębienie, które często ogarniają kobiety po urodzeniu dziecka) czy depresja poporodowa. Dowiesz się również, jak szybko znów będziesz mogła zajść w ciążę i kiedy planować kolejne dziecko, oraz jakie prawa przysługują tobie i dziecku w publicznych placówkach zdrowia.

Z kim chodzić na zajęcia?

Najlepiej z osobą, która będzie towarzyszyła ci przy porodzie. A jeśli nawet nie przewidujesz towarzystwa kogoś bliskiego na sali porodowej, warto namówić męża (partnera), siostrę czy przyjaciółkę na wspólne uczestnictwo w zajęciach. Po co? Ponieważ o ile w części teoretycznej nie będziesz potrzebowała niczyjej pomocy, to przy ćwiczeniach – zdecydowanie tak, ponieważ odbywają się przeważnie w parach. Uczęszczanie na zajęcia z ojcem dziecka ma jeszcze tę dodatkową zaletę, że po porodzie będziesz mogła liczyć w domu na jego fachową pomoc i opanowanie wynikające ze znajomości rzeczy.

Jak się ubrać na zajęcia?

Przede wszystkim wygodnie. Najbardziej odpowiedni (zwłaszcza do ćwiczeń) będzie luźny sportowy strój z naturalnej tkaniny. Weź więc ze sobą np. niezbyt gruby bawełniany dres, a pod spód załóż koszulkę z krótkim rękawem. Gdy będzie ci za gorąco, wystarczy zdjąć bluzę. Przydadzą ci się też lekkie sportowe buty na zmianę oraz bawełniane skarpetki i opaska lub gumka do włosów.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Mariola Kowalczyk, internista, ordynator III Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Grochowskim w Warszawie

Na zajęcia w szkole rodzenia nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Nie wszystkie mamy mogą jednak korzystać z zajęć praktycznych. Przeciwwskazaniem do nich jest zagrożenie ciąży. Ma to miejsce w przypadku łożyska przodującego (ze względu na duże ryzyko krwawienia), przy zagrożeniu porodem przedwczesnym (dochodzi do skracania i rozwierania szyjki macicy przed 37. tygodniem ciąży) oraz przy nadciśnieniu ciążowym. Do szkoły rodzenia nie powinny też uczęszczać panie, u których istnieje wysokie ryzyko komplikacji przy porodzie. Należą do nich przyszłe mamy z nieprawidłowym ułożeniem płodu i z tzw. obciążonym wywiadem położniczym (czyli te, które mają za sobą porody przedwczesne, urodzenie martwego dziecka lub urazy okołoporodowe).

Jak wybierać szkołę rodzenia?

Z pewnością warto rozpytywać o to znajomych, którzy niedawno zostali rodzicami. Szkoły rodzenia działają przy przychodniach, szpitalach i różnych fundacjach. Prowadzone są również przez osoby prywatne. Najlepiej jednak wybrać najpierw szpital położniczy, w którym chcesz urodzić. Jeśli skorzystacie z działającej przy nim szkoły rodzenia, możecie liczyć na zniżkę przy porodzie rodzinnym. Zaletą szkoły prowadzonej przy szpitalu jest również i to, że poznasz pracujących w nim lekarzy (często prowadzą zajęcia w szkole) i zobaczysz salę porodową, w której będziesz rodzić. Nie zapewnią ci tego zajęcia prowadzone np. w mieszkaniu położnej czy indywidualne spotkania u ciebie w domu. Zaletą takich kursów jest za to miła, kameralna atmosfera, o którą trudniej w większej grupie. Informacje i opinie na temat szkół rodzenia, warsztatów i kursów dla przyszłych rodziców znajdziesz w internecie, m.in. na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku (www.rodzicpoludzku.pl).

Po czym poznać dobrą szkołę?

Po tym samym, co dobrą restaurację czy atrakcyjny kurs tańca, czyli po klientach. Jeśli jest ich dużo i są zadowoleni, to znak, że dobrze trafi łaś! Zwróć uwagę również na to, kto prowadzi zajęcia w szkole – czy tylko położne, czy może także lekarze (np. ginekolog, pediatra, anestezjolog, neonatolog), psycholog i fizjoterapeuta lub rehabilitant. Dokładnie przestudiuj program kursu i dowiedz się, od którego miesiąca (lub tygodnia) ciąży będziesz mogła uczęszczać na zajęcia (możliwe, że nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń).

Jak długo trwają i ile kosztują zajęcia?

Cykle szkoleniowe są bardzo zróżnicowane. Obejmują zwykle od 10 do 40 godzin, a spotkania odbywają się 1–3 razy w tygodniu i trwają od 1 do 2 godzin. Ceny kursów wahają się od 100 do 500 zł. Najczęściej jednak wynoszą ok. 200 zł. Istnieją też szkoły, w których wysokość opłaty jest dowolna (czyli „co łaska”) i szkoły bezpłatne – prowadzone przez wolontariuszy lub fi nansowane przez władze miasta. Można jeszcze dodać, że za godzinę indywidualnego kursu w szkole rodzenia płaci się ok. 70 zł, za pojedyncze zajęcia w kursie grupowym – ok. 30 zł za godzinę, a za spotkanie weekendowe – ok. 50 zł za godzinę.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza