Badania PO PORODZIE - medyczny kalendarz

2019-02-14 15:35

Zastanawiasz się, czy twój powrót do formy po porodzie przebiega prawidłowo. Chcesz wiedzieć, jakie badania i kiedy powinna wykonać młoda mama. Dowiesz się tego z naszego kalendarza. Obejmuje on sześć pierwszych miesięcy po urodzeniu dziecka.

6. tydzień po porodzie

Gdy wszystko przebiega bez komplikacji, to w 6. tygodniu po porodzie czeka cię kontrola ginekologiczna. Lekarz obejrzy twoje krocze i sprawdzi, czy dobrze się wygoiło. Zbada cię również wewnętrznie, ponieważ musi sprawdzić, czy pochwa jest dobrze zagojona a macica obkurczona.
Ważne: zabierz ze sobą wyniki morfologii krwi oraz badania moczu (powinny być "świeże", tzn. najwyżej sprzed tygodnia). W razie konieczności lekarz zleci ci dodatkowe badania.

8. tydzień po porodzie

 • Morfologia krwi oraz OB, czyli pobranie krwi z żyły w zgięciu ramienia. Ważne: trzeba zgłosić się rano, koniecznie na czczo, nie powinnaś również pić niczego poza wodą. 
  Prawidłowe wartości morfologii:
  HCT (hematokryt): 35 - 52 proc. 
  HGB (hemoglobina): 12 - 17 g/dl 
  RBC (krwinki czerwone): 4 - 5,5 mln w mm sześc. 
  WBC (krwinki białe): 4 - 9 tys. w mm sześc. 
  PLT (płytki krwi): 140 - 400 tys. w mm sześc.
  Prawidłowe wartości OB:
  6 - 11 mm (po godzinie)
 • Ogólne badanie moczu - rano, po dokładnym podmyciu się, robisz siusiu do jałowego pojemnika (kupisz w aptece). Ważne: najlepiej, jeśli próbkę moczu zaniesiesz do laboratorium w ciągu dwóch godzin. 
  Prawidłowe wartości: 
  barwa - słomkowa 
  klarowność - zupełna 
  odczyn - lekko kwaśny, czyli 
  pH 5 - 5,5 
  ciężar właściwy  - 1,016 - 1,022 g/l
  W moczu mogą wystąpić pojedyncze wałeczki szkliste, krwinki białe (nie więcej niż 1 - 5 w polu widzenia) i czerwone (nie więcej niż 1 - 3 w polu widzenia), kryształy kwasu moczowego, moczanów i szczawianu wapnia (poniżej 10). 
  Nie powinno pojawić się:
  białko, cukier, bilirubina i urobilinogen (ten ostatni najwyżej do 0,1 mg).

6. miesiąc po porodzie

Pora zrobić cytologię. Ginekolog pobiera z pochwy (dokładnie z tarczy części pochwowej szyjki macicy) wymaz za pomocą małej szpatułki z wacikiem lub (lepiej) specjalnej szczoteczki. Pobrane komórki są potem analizowane pod mikroskopem i zaliczane do jednej z pięciu grup cytologicznych. Ważne: jeśli po porodzie miałaś już okres, to na cytologię zgłoś się w pierwszym tygodniu po miesiączce. Jeżeli jeszcze nie masz menstruacji - zrób cytologię w dowolnym terminie. Pamiętaj jednak, by przez trzy dni poprzedzające badanie
nie używać globulek dopochwowych i nie wykonywać irygacji, a dzień przed nie współżyć.

Zrób to koniecznie

 • Poziom cukru we krwi: krew pobiera się z opuszki palca.
  Ważne: na badanie powinnaś przyjść na czczo (musi upłynąć 8 godzin od ostatniego posiłku).
  Prawidłowy wynik: 60 -125 mg%
 • Pomiar ciśnienia tętniczego - mierzy się je zwykle na lewym przedramieniu.
  Ważne: kwadrans przed badaniem powinnaś odpocząć. 
  Prawidłowa wartość: idealne ciśnienie tętnicze to 120/80 mmHg. Mieści się w normie, kiedy górne (skurczowe) nie przekracza 139 mmHg, a dolne (rozkurczowe) jest poniżej 89 mmHg.

Badania po porodzie nietypowym lub gdy w ciąży pojawiły się kłopoty

Cesarskie cięcie - po 6 tygodniach kontrola ginekologiczna, 2 - 3 dni wcześniej analiza morfologii krwi, jej wyniki koniecznie pokaż lekarzowi.
Po porodzie krwawienie, łyżeczkowanie macicy - po 6 tygodniach kontrola ginekologiczna, 2 - 3 dni wcześniej analiza morfologii krwi, jej wyniki koniecznie pokaż lekarzowi.
Zatrucie ciążowe - 2 razy dziennie mierzenie ciśnienia tętniczego, codziennie ważenie się, by kontrolować spadek wagi i zmniejszanie sie obrzęków, raz na tydzień badanie ogólne moczu i kontrola białkomoczu, po 6 tygodniach kontrola ginekologiczna, a na 2 - 3 dni przed nią analiza morfologii krwi. Wyniki badań i pomiarów musisz pokazać lekarzowi.
Infekcja moczowa w ciąży - po 6 tygodniach kontrola ginekologiczna, kilka dni wcześniej wykonać badanie ogólne i posiew moczu, wyniki pokaż lekarzowi.

"Po porodzie" seria miesięcznika Zdrowie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza