Badania PO PORODZIE - medyczny kalendarz

2019-02-14 15:35 miesięcznik Zdrowie

Zastanawiasz się, czy twój powrót do formy po porodzie przebiega prawidłowo. Chcesz wiedzieć, jakie badania i kiedy powinna wykonać młoda mama. Dowiesz się tego z naszego kalendarza. Obejmuje on sześć pierwszych miesięcy po urodzeniu dziecka.

6. tydzień po porodzie

Gdy wszystko przebiega bez komplikacji, to w 6. tygodniu po porodzie czeka cię kontrola ginekologiczna. Lekarz obejrzy twoje krocze i sprawdzi, czy dobrze się wygoiło. Zbada cię również wewnętrznie, ponieważ musi sprawdzić, czy pochwa jest dobrze zagojona a macica obkurczona.
Ważne: zabierz ze sobą wyniki morfologii krwi oraz badania moczu (powinny być "świeże", tzn. najwyżej sprzed tygodnia). W razie konieczności lekarz zleci ci dodatkowe badania.

8. tydzień po porodzie

 • Morfologia krwi oraz OB, czyli pobranie krwi z żyły w zgięciu ramienia. Ważne: trzeba zgłosić się rano, koniecznie na czczo, nie powinnaś również pić niczego poza wodą. 
  Prawidłowe wartości morfologii:
  HCT (hematokryt): 35 - 52 proc. 
  HGB (hemoglobina): 12 - 17 g/dl 
  RBC (krwinki czerwone): 4 - 5,5 mln w mm sześc. 
  WBC (krwinki białe): 4 - 9 tys. w mm sześc. 
  PLT (płytki krwi): 140 - 400 tys. w mm sześc.
  Prawidłowe wartości OB:
  6 - 11 mm (po godzinie)
 • Ogólne badanie moczu - rano, po dokładnym podmyciu się, robisz siusiu do jałowego pojemnika (kupisz w aptece). Ważne: najlepiej, jeśli próbkę moczu zaniesiesz do laboratorium w ciągu dwóch godzin. 
  Prawidłowe wartości: 
  barwa - słomkowa 
  klarowność - zupełna 
  odczyn - lekko kwaśny, czyli 
  pH 5 - 5,5 
  ciężar właściwy  - 1,016 - 1,022 g/l
  W moczu mogą wystąpić pojedyncze wałeczki szkliste, krwinki białe (nie więcej niż 1 - 5 w polu widzenia) i czerwone (nie więcej niż 1 - 3 w polu widzenia), kryształy kwasu moczowego, moczanów i szczawianu wapnia (poniżej 10). 
  Nie powinno pojawić się:
  białko, cukier, bilirubina i urobilinogen (ten ostatni najwyżej do 0,1 mg).

6. miesiąc po porodzie

Pora zrobić cytologię. Ginekolog pobiera z pochwy (dokładnie z tarczy części pochwowej szyjki macicy) wymaz za pomocą małej szpatułki z wacikiem lub (lepiej) specjalnej szczoteczki. Pobrane komórki są potem analizowane pod mikroskopem i zaliczane do jednej z pięciu grup cytologicznych. Ważne: jeśli po porodzie miałaś już okres, to na cytologię zgłoś się w pierwszym tygodniu po miesiączce. Jeżeli jeszcze nie masz menstruacji - zrób cytologię w dowolnym terminie. Pamiętaj jednak, by przez trzy dni poprzedzające badanie
nie używać globulek dopochwowych i nie wykonywać irygacji, a dzień przed nie współżyć.

Zrób to koniecznie

 • Poziom cukru we krwi: krew pobiera się z opuszki palca.
  Ważne: na badanie powinnaś przyjść na czczo (musi upłynąć 8 godzin od ostatniego posiłku).
  Prawidłowy wynik: 60 -125 mg%
 • Pomiar ciśnienia tętniczego - mierzy się je zwykle na lewym przedramieniu.
  Ważne: kwadrans przed badaniem powinnaś odpocząć. 
  Prawidłowa wartość: idealne ciśnienie tętnicze to 120/80 mmHg. Mieści się w normie, kiedy górne (skurczowe) nie przekracza 139 mmHg, a dolne (rozkurczowe) jest poniżej 89 mmHg.

Badania po porodzie nietypowym lub gdy w ciąży pojawiły się kłopoty

Cesarskie cięcie - po 6 tygodniach kontrola ginekologiczna, 2 - 3 dni wcześniej analiza morfologii krwi, jej wyniki koniecznie pokaż lekarzowi.
Po porodzie krwawienie, łyżeczkowanie macicy - po 6 tygodniach kontrola ginekologiczna, 2 - 3 dni wcześniej analiza morfologii krwi, jej wyniki koniecznie pokaż lekarzowi.
Zatrucie ciążowe - 2 razy dziennie mierzenie ciśnienia tętniczego, codziennie ważenie się, by kontrolować spadek wagi i zmniejszanie sie obrzęków, raz na tydzień badanie ogólne moczu i kontrola białkomoczu, po 6 tygodniach kontrola ginekologiczna, a na 2 - 3 dni przed nią analiza morfologii krwi. Wyniki badań i pomiarów musisz pokazać lekarzowi.
Infekcja moczowa w ciąży - po 6 tygodniach kontrola ginekologiczna, kilka dni wcześniej wykonać badanie ogólne i posiew moczu, wyniki pokaż lekarzowi.

"Po porodzie" seria miesięcznika Zdrowie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
mamapoli
|

u mnie pierwsze badanie u gina było po połogu, zalecił Lactovaginal na odbudowanie flory i kazał przyjść za jakieś 2 m-ce na usg dopochwowe i cytologię.A morfologię i usg brzucha miałam po porodzie ale jeszcze w szpitalu.

ania
|

Ja rodziłam 2 razy w polsce i po 6 tyg tylko badanie .Zadnych skierowań na krew czy mocz

g
|

nie jestesmy w holandii, ALE CHYBA TO DOBRZE ZE KTOS CIE ZBADA I STWIERDZI CZY WSZYSTKO OK NIE UWAZASZ

N.L.
|

W Holandii żadnych kontroli po porodzie się nie robi. Jedyne co, to po sześciu tygodniach od porodu ma się tzw. "pogadankę". Jeśli nie było kłopotów i rodziłaś ze swoją położną to ona jest za to odpowiedzialna. Jeśli poród był z ginekologiem w szpitalu to on jest odpowiedzialny. Oboje pytają się jak się czujesz, czy coś cię niepokoi, jak ma się dzidziuś, czy karmisz piersią czy buteklą i kilka podobnych pytań. I jak masz szczęście to na koniec "pogadanki" zerkną na krocze lub bliznę po cięciu cesarskim. Skierowań na badanie krwi, moczu itp. nie dostaje się. Całość spotkania nie przekracza dziesięciu minut od chwili wejścia do chwili wyjścia z gabinetu. Rodziłam tu kilka razy (trzy) i zawsze jest ten sam scenariusz. Pozdrawiam.