Leczenie niepłodności męskiej

2009-08-25 14:54

Niepłodność to nie wyrok. Dzięki nowoczesnym terapiom pary, w których niepłodność leży po stronie mężczyzny, mają szansę na dziecko. Leczyć niepłodność męską można na wiele sposobów: elektroejakulacja, inseminacja albo in vitro.

Tata
Autor: Jupiterimages Podczas leczenia niepłodności męskiej potrzebna jest cierpliwość, ponieważ proces powstawania zdrowych plemników jest bardzo skomplikowany.

Tak jak złożone są przyczyny męskiej niepłodności, tak i proces leczenia jest różny, szyty na miarę dla konkretnej pary. Leczenie niepłodności męskiej najczęściej polega na postępowaniu operacyjnym (choćby w celu udrożnienia nasieniowodów) lub farmakologicznym.
To pierwsze odbywa się zazwyczaj w oddziałach urologicznych, drugie – w domu. Poza lekami przeciwzapalnymi, gdy rozpoznana zostanie infekcja, stosuje się różne środki wzmacniające męski organizm i jego plemniki (hormony, witaminy, mikroelementy). Podczas stosowania tych metod trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż efekty leczenia mogą być zauważalne nie wcześniej niż po trzech miesiącach. Produkcja spermy u człowieka trwa ponad 70 dni, a jej wędrówka przez najądrza kolejne 14. Procesy powstawania pełnowartościowego plemnika są bardzo skomplikowane i czułe na najmniejsze nawet zaburzenia (infekcje ogólne, leki, stres). Wówczas proces znacznie się wydłuża.

Leczenie niepłodności męskiej: inseminacja lub elektroejakulacja

Jeśli plemników jest niewiele, są „leniwe” i nie mogą zdążyć podczas owulacji (czyli po uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka) lub mają problem z przedostaniem się przez śluz szyjkowy, rozwiązaniem jest inseminacja, czyli wprowadzenie plemników (za pomocą strzykawki i specjalnego cewnika) bezpośrednio do macicy, omijając przeszkody.
Jeśli jest problem z naturalnym sposobem oddania nasienia przez mężczyznę (np. z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego), z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna. Nasienie uzyskuje się wówczas za pomocą jednej z trzech metod: wibracyjnej (mechaniczne stymulowanie prącia), elektroejakulacji (za pomocą impulsów elektrycznych) lub biopsji jąder.

Leczenie niepłodności męskiej: in vitro

W przypadku bardziej nasilonych problemów, zwłaszcza nie do końca wyjaśnionej wieloletniej niepłodności małżeńskiej czy wyjątkowo słabych parametrów plemników, wyjściem jest metoda in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe (jej rodzajem jest mikromanipulacja, czyli wprowadzenie plemnika bezpośrednio do dojrzałej komórki jajowej).
Koszt zapłodnienia pozaustrojowego w Polsce waha się od 8 do 12 tys. zł, w tym 3–4 tys. zł to kwota wydana na leki, a pozostałe 4–6 tys. zł to terapia i zabiegi (leczenie niepłodności nie jest refundowame przez NFZ). W naszym kraju nie zabija się zarodków, pozaustrojowe powstawanie życia odbywa się w atmosferze poszanowania godności ludzkiej. Dla wielu par to często jedyny sposób na powiększenie rodziny.

Więcej:

Kiedy on nie może zostać tatą

miesięcznik "M jak mama"